2019 was een van de drie warmste jaren ooit
WASHINGTON (ANP/RTR) - Vorig jaar was een van de drie warmste jaren ooit geregistreerd, stellen onderzoekers. 2019 ging gepaard met verder smeltende gletsjers, een stijgende zeespiegel en een golf aan bosbranden, hittegolven en droogtes.
Alleen 2015 en 2016 waren heter op basis van gegevens sinds het midden van de 19e eeuw, aldus onderzoekers in het Bulletin van de American Meteorological Society (BAMS). Het jaarlijkse BAMS-verslag over de toestand van het klimaat wordt opgesteld door 528 klimaatwetenschappers uit 61 landen.
Elk decennium sinds 1980 is warmer geweest dan het voorgaande, waarbij het meest recente (2010-2019) wereldwijd ongeveer 0,2 graden Celsius warmer was dan het vorige (2000-2009).
In 2019 brak het gemiddelde zeeniveau op de wereld voor het achtste opeenvolgende jaar een nieuw record. Het was 8,76 centimeter meer dan het gemiddelde van 1993 toen de satellietmetingen begonnen, en een stijging van 6,1 millimeter ten opzichte van 2018.
De uitstoot van broeikasgassen, die bijdragen aan klimaatverandering en vervuiling, nam toe, aldus de onderzoekers. Ook een aantal extreme gebeurtenissen, zoals bosbranden, hittegolven en droogtes, komen deels door de de stijging van de temperatuur op aarde.
In 2015 is met het klimaatakkoord van Parijs afgesproken de stijging van de gemiddelde temperatuur op aarde te beperken tot ruim onder de 2 graden, het liefst tot hooguit 1,5 graad.
Meer uit Buitenland
BEIROET (ANP/AFP) - Libanon wil een veiligheidsakkoord met Israël sluiten zodra dat land zich uit het zuiden heeft teruggetrokken. Dat zegt de Libanese president Joseph Aoun tegen persbureau AFP. Volgens hem is onderhandelen de enige optie om een eind te maken aan de vijandelijkheden. "Want het alternatief is oorlog, wat ons duur zou komen te staan."
40 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het Kosovotribunaal in Den Haag heeft Hashim Thaçi schuldig bevonden aan oorlogsmisdaden in de jaren 90. Ook de drie medeverdachten werden daarvoor veroordeeld. Thaçi kreeg 25 jaar gevangenisstraf.
1 uur geledenGAZA-STAD (ANP/AFP/RTR) - Ten minste twintig mensen, onder wie vijf kinderen, zijn omgekomen bij het instorten van een flatgebouw in Gaza. Veertien mensen raakten gewond. Dit meldt de Palestijnse burgerbescherming volgens Al Jazeera. Volgens de organisatie zijn nog minstens honderd mensen vermist.
1 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Door de verdeeldheid tussen de EU-lidstaten lukt het niet om als Europese Unie maatregelen tegen Israël te nemen, zei voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie. "Voor veel Europeanen is het pijnlijk dat de lidstaten er niet in zijn geslaagd de nodige meerderheden te vormen voor een eensgezinde reactie", zei de Duitse politica woensdag in haar jaarlijkse State of the Union. Dat vindt Von der Leyen zelf ook, zo werd duidelijk uit haar woorden.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - Amnesty International stelt dat zeker 87 Iraanse functionarissen misdaden tegen de menselijkheid hebben begaan tijdens protesten vier jaar geleden in Iran. Bij de zogenoemde 'vrouw, leven, vrijheid'-betogingen stierven honderden mensen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Filipijnse oud-president Rodrigo Duterte is voor het eerst in persoon verschenen bij het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag. Dat gebeurde tijdens een voorbereidende zitting in de zaak tegen hem. Hij wordt verdacht van misdaden tegen de menselijkheid bij zijn gewelddadige aanpak tegen drugs.
2 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Het was "de zomer van de waarheid" qua klimaatverandering vanwege de bosbranden, zei voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen in haar jaarlijkse toespraak State of the Union. "Europa kan, moet en zal op koers blijven voor onze klimaatdoelen", zei ze in Straatsburg.
2 uur geleden