
2019 was een van de drie warmste jaren ooit
WASHINGTON (ANP/RTR) - Vorig jaar was een van de drie warmste jaren ooit geregistreerd, stellen onderzoekers. 2019 ging gepaard met verder smeltende gletsjers, een stijgende zeespiegel en een golf aan bosbranden, hittegolven en droogtes.
Alleen 2015 en 2016 waren heter op basis van gegevens sinds het midden van de 19e eeuw, aldus onderzoekers in het Bulletin van de American Meteorological Society (BAMS). Het jaarlijkse BAMS-verslag over de toestand van het klimaat wordt opgesteld door 528 klimaatwetenschappers uit 61 landen.
Elk decennium sinds 1980 is warmer geweest dan het voorgaande, waarbij het meest recente (2010-2019) wereldwijd ongeveer 0,2 graden Celsius warmer was dan het vorige (2000-2009).
In 2019 brak het gemiddelde zeeniveau op de wereld voor het achtste opeenvolgende jaar een nieuw record. Het was 8,76 centimeter meer dan het gemiddelde van 1993 toen de satellietmetingen begonnen, en een stijging van 6,1 millimeter ten opzichte van 2018.
De uitstoot van broeikasgassen, die bijdragen aan klimaatverandering en vervuiling, nam toe, aldus de onderzoekers. Ook een aantal extreme gebeurtenissen, zoals bosbranden, hittegolven en droogtes, komen deels door de de stijging van de temperatuur op aarde.
In 2015 is met het klimaatakkoord van Parijs afgesproken de stijging van de gemiddelde temperatuur op aarde te beperken tot ruim onder de 2 graden, het liefst tot hooguit 1,5 graad.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP) - Oekraïne stuurt maandag een delegatie naar Istanbul om met Rusland te onderhandelen over een bestand in de ruim drie jaar durende oorlog tussen beide landen. President Volodymyr Zelensky schrijft op X dat minister van Defensie Roestem Oemjerov de afvaardiging leidt.
1 uur geledenAMMAN (ANP) - De Jordaanse koning Abdullah heeft een deel van de groep Arabische buitenlandministers die naar Ramallah zou afreizen uitgenodigd in de Jordaanse hoofdstad Amman. Dat meldt staatspersbureau Petra. De Israëlische regering weigerde de ministers zaterdag de toegang tot de stad op de Westelijke Jordaanoever omdat het om een "provocerende bijeenkomst" zou gaan.
2 uur geledenTEL AVIV (ANP) - De Israëlische oud-premier Ehud Barak denkt dat de oorlog in de Gazastrook alleen beëindigd kan worden met hulp van Arabische landen. Barak zei bij Buitenhof dat landen als Jordanië, Egypte en de Verenigde Arabische Emiraten een rol zouden kunnen spelen bij het opzetten van een nieuwe Palestijnse Autoriteit, zonder deelname van Hamas. Saudi-Arabië zou financieel moeten helpen.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP/RTR) - In Rusland is opnieuw een brug ingestort, terwijl er een goederentrein overheen reed. Dit keer gebeurde het in de regio Koersk bij Oekraïne, zo maakten de lokale autoriteiten zondagochtend bekend via Telegram. In de nacht van zaterdag op zondag stortte in de grensregio Brjansk een brug over een spoorlijn in na vermeende sabotage, met zeker zeven doden als gevolg.
4 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR/DPA) - In de Russische regio Brjansk zijn zeker zeven doden en 69 gewonden gevallen toen een deel van een brug over een spoorlijn instortte na een explosie. Daardoor ontspoorde een voorbijrijdende passagierstrein. De gouverneur van de aan Oekraïne grenzende regio heeft tegen het Russische staatspersbureau Interfax gezegd dat het om een aanslag gaat.
4 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse politie heeft na de overwinning van voetbalclub Paris Saint-Germain in de finale van de Champions League 559 mensen aangehouden, meldt het ministerie van Binnenlandse Zaken. Ook kwamen twee mensen om het leven. 192 anderen raakten gewond tijdens de uit de hand gelopen feestelijkheden, melden Franse media.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump trekt de nominatie van techondernemer Jared Isaacman als topman van ruimtevaartorganisatie NASA in. Dat bevestigde het Witte Huis zaterdag na berichten in de media.
6 uur geleden