2019 was een van de drie warmste jaren ooit
WASHINGTON (ANP/RTR) - Vorig jaar was een van de drie warmste jaren ooit geregistreerd, stellen onderzoekers. 2019 ging gepaard met verder smeltende gletsjers, een stijgende zeespiegel en een golf aan bosbranden, hittegolven en droogtes.
Alleen 2015 en 2016 waren heter op basis van gegevens sinds het midden van de 19e eeuw, aldus onderzoekers in het Bulletin van de American Meteorological Society (BAMS). Het jaarlijkse BAMS-verslag over de toestand van het klimaat wordt opgesteld door 528 klimaatwetenschappers uit 61 landen.
Elk decennium sinds 1980 is warmer geweest dan het voorgaande, waarbij het meest recente (2010-2019) wereldwijd ongeveer 0,2 graden Celsius warmer was dan het vorige (2000-2009).
In 2019 brak het gemiddelde zeeniveau op de wereld voor het achtste opeenvolgende jaar een nieuw record. Het was 8,76 centimeter meer dan het gemiddelde van 1993 toen de satellietmetingen begonnen, en een stijging van 6,1 millimeter ten opzichte van 2018.
De uitstoot van broeikasgassen, die bijdragen aan klimaatverandering en vervuiling, nam toe, aldus de onderzoekers. Ook een aantal extreme gebeurtenissen, zoals bosbranden, hittegolven en droogtes, komen deels door de de stijging van de temperatuur op aarde.
In 2015 is met het klimaatakkoord van Parijs afgesproken de stijging van de gemiddelde temperatuur op aarde te beperken tot ruim onder de 2 graden, het liefst tot hooguit 1,5 graad.
Meer uit Buitenland
CEUTA (ANP) - De Spaanse koning Felipe en koningin Letizia vinden dat ze met hun bezoek aan de Spaanse exclave Ceuta een schuld inlossen. Het koningspaar noemt het bezoek "iets waar al lange tijd naar werd uitgekeken en dat hard nodig" is. Dat schreef het koningspaar in het gastenboek van het gemeentehuis in Ceuta, meldt de Spaanse omroep RTVE.
12 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP) - In Parijs zijn de aanhoudende onderwijsprotesten dinsdag uitgelopen op opstootjes met de ordediensten. Dat melden Franse media. Volgens een van de deelnemende vakbonden zijn in Frankrijk dinsdag circa 480.000 mensen op de been. De autoriteiten schatten dat aantal op circa 160.000, van wie circa 41.000 in Parijs.
14 minuten geledenLUXEMBURG (ANP) - De Europese Commissie is ontevreden over de onderhandelingsbox voor de nieuwe EU-meerjarenbegroting (MFF) van het Ierse voorzitterschap. Dat zei Eurocommissaris Piotr Serafin (Begroting) dinsdag. Het voorstel van de Ieren "sluit niet aan bij wat Europa nodig heeft", zei hij op een persconferentie na afloop van een overleg met EU-ministers over de MFF.
15 minuten geledenPARIJS (ANP) - Het onderzoek naar het incident op een school nabij Marseille waarbij maandag een leerling een rector en docent verwondde met een jachtgeweer, is overgenomen door de Franse antiterrorisme-aanklager. Dat meldt BFMTV op gezag van dat kantoor. In een verklaring meldt de aanklager dat er aanwijzingen zijn dat de aanval geïnspireerd was door onlinegroepen waarin extreem geweld wordt verheerlijkt.
18 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR/AFP) - De Russische veiligheidsdienst FSB heeft een journalist uit Japan opgepakt op verdenking van spionage. Hij zou voor een Japanse inlichtingendienst informatie hebben verzameld over de Russische defensiecapaciteiten, aldus Russische staatsmedia.
27 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de ambassadeur in Griekenland, Kimberly Guilfoyle, gevraagd ontslag te nemen. Dat bevestigt de nieuwe woordvoerder Katie Zacharia van het Witte Huis. Guilfoyle is de voormalige verloofde van Trump Jr. en is doelwit van hevige kritiek na beschuldigingen van omkoping.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - Sinds het begin van de onderwijsprotesten in Frankrijk zijn 147 medewerkers die in het nationale onderwijs werken, gewond geraakt. Dit meldt het ministerie volgens BFMTV. Het is onduidelijk of deze medewerkers zelf deelnamen aan de demonstraties.
1 uur geleden