200.000 bezwaren tegen omstreden spaartaks gegrond verklaard
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaf al aan "weinig keus" te hebben, maar heeft nu ook officieel de bezwaren van 200.000 spaarders tegen de spaartaks gegrond verklaard. "In welke vorm, wanneer en in welke mate" zij gecompenseerd worden, moet het kabinet alleen nog uitzoeken, aldus staatssecretaris Marnix van Rij van Fiscaliteit.
"Daar hebben we zes maanden de tijd voor, dat is ook wat de wet voorschrijft. Dat gaan we zorgvuldig afwikkelen", zegt de bewindsman. Hij had al aangekondigd die tijd te nemen om meer uit te zoeken.
Het gaat om de vermogensrendementsheffing. Mensen met spaargeld of ander vermogen (zoals aandelen of een tweede huis) in box 3, werden belast op 'fictief' rendement. Voor spaarders lag dat verzonnen rendement veel hoger dan wat zij verdiend hebben aan hun vermogen. Ze hebben dus eigenlijk belasting betaald over inkomsten die ze niet gehad hebben. Al jaren worden zaken aangespannen tegen de spaartaks. De Hoge Raad besloot in december dat de spaarders in een massale bezwaarprocedure niet alleen gelijk hebben, maar ook recht hebben op 'rechtsherstel'.
Compensatie
Het gaat om tienduizenden bezwaren per jaar tussen 2017 en 2020. Het kabinet gaat nu werken aan de "ingewikkelde puzzel" van de compensatie. Het "uitgangspunt" blijft volgens Van Rij dat de compensatie wordt betaald uit "de belastingsoort waar het probleem is ontstaan", belasting op vermogen dus. Maar, "daar moet ik echt voorzichtig in zijn", benadrukte de staatssecretaris eerder deze week in de Tweede Kamer.
Nu de bezwaren gegrond zijn verklaard, is de belangrijkste vraag hoeveel compensatie de gedupeerde spaarders krijgen. Daarnaast speelt ook de vraag of anderen in dezelfde situatie - die geen bezwaar hebben gemaakt - ook gecompenseerd moeten worden. Bovendien is nog onduidelijk wie de grote hersteloperatie moet uitvoeren - de Belastingdienst zelf kampt al jaren met grote problemen in de uitvoering. Hoe dan ook zal de hersteloperatie flink in de papieren lopen.
Jurgen de Vries, voorzitter van de Bond voor Belastingbetalers, noemt de formele stap van vrijdag een "belangrijke mijlpaal". Nu is volgens hem echt zeker dat de 200.000 betreffende spaarders in aanmerking komen voor compensatie. Hij snapt wel dat het "best lastig" is om voor zo'n grote groep een vergoeding te regelen. Daarom biedt hij namens zijn organisatie, die al jaren een juridische strijd voert om deze kwestie, hulp aan de overheid aan voor als dat nodig is. Verder benadrukt De Vries dat er ook nog steeds goede hoop is op een compensatie voor andere gedupeerden dan de bezwaarmakers. Hij verwijst daarbij naar de brede steun in de Tweede Kamer bij een debat eerder deze week om ook die mensen te gaan vergoeden.
Meer uit Financieel
CHICAGO (ANP/BLOOMBERG) - McDonald's heeft in het eerste kwartaal een hogere omzet behaald door stijgende wereldwijde verkopen. Volgens de Amerikaanse fastfoodketen werd ook geprofiteerd van grotere bestellingen van klanten op de thuismarkt.
46 minuten geledenDEVENTER (ANP) - Nederlanders zijn afgelopen weken meer met de auto gaan rijden, ondanks de flink gestegen brandstofprijzen. Wel hebben automobilisten hun tankgedrag aangepast, want er wordt meer over de grens getankt. Dat meldt mobiliteitsadviesbureau Goudappel op basis van data van het Nederlands Verplaatsingspanel.
48 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie verwacht nog deze maand een akkoord over een deel van de handelsdeal met de Verenigde Staten. Het dagelijks bestuur van de EU, het Europees Parlement en de lidstaten kwamen afgelopen nacht niet tot een voorlopig akkoord over de deal. De zogenoemde triloog wordt dinsdag 19 mei voortgezet.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Het faillissement van papierfabriek Coldenhove in Eerbeek is een nieuwe klap voor het Gelderse dorp. Door het woensdag uitgesproken faillissement van Coldenhove verliezen 110 werknemers hun baan. Het is de tweede papierfabriek in Eerbeek die de deuren sluit, want drie jaar geleden ging ook al de fabriek van Stora Enso dicht.
2 uur geledenZEIST (ANP) - Verzekeraar Achmea schrapt 350 banen bij bekende merken als Zilveren Kruis, Centraal Beheer en Interpolis. Het concern brengt de distributieorganisaties van zijn verschillende merken begin volgend jaar samen in een nieuwe divisie. Overlap tussen de teams moet worden verminderd en er zullen taken verder worden geautomatiseerd.
2 uur geledenOSLO (ANP/AFP/RTR) - De Noorse centrale bank heeft donderdag de rente met een kwart procentpunt verhoogd naar 4,25 procent. De Norges Bank is daarmee de eerste centrale bank in Europa die de leenkosten verhoogt sinds het begin van de oorlog in het Midden-Oosten. Economen hadden verwacht dat Noorwegen de rente deze maand nog onveranderd zou laten. Wel rekenden ze op een renteverhoging in juni.
3 uur geledenDÜSSELDORF (ANP) - Het Duitse defensieconcern Rheinmetall blijft profiteren van de grote militaire investeringen voor herbewapening in Europa. De bestellingen blijven binnenkomen, want het orderboek van Rheinmetall groeide aan het einde van het eerste kwartaal van dit jaar naar een waarde van 73 miljard euro. Dat was 56 miljard euro een jaar eerder.
3 uur geleden