200.000 bezwaren tegen omstreden spaartaks gegrond verklaard
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaf al aan "weinig keus" te hebben, maar heeft nu ook officieel de bezwaren van 200.000 spaarders tegen de spaartaks gegrond verklaard. "In welke vorm, wanneer en in welke mate" zij gecompenseerd worden, moet het kabinet alleen nog uitzoeken, aldus staatssecretaris Marnix van Rij van Fiscaliteit.
"Daar hebben we zes maanden de tijd voor, dat is ook wat de wet voorschrijft. Dat gaan we zorgvuldig afwikkelen", zegt de bewindsman. Hij had al aangekondigd die tijd te nemen om meer uit te zoeken.
Het gaat om de vermogensrendementsheffing. Mensen met spaargeld of ander vermogen (zoals aandelen of een tweede huis) in box 3, werden belast op 'fictief' rendement. Voor spaarders lag dat verzonnen rendement veel hoger dan wat zij verdiend hebben aan hun vermogen. Ze hebben dus eigenlijk belasting betaald over inkomsten die ze niet gehad hebben. Al jaren worden zaken aangespannen tegen de spaartaks. De Hoge Raad besloot in december dat de spaarders in een massale bezwaarprocedure niet alleen gelijk hebben, maar ook recht hebben op 'rechtsherstel'.
Compensatie
Het gaat om tienduizenden bezwaren per jaar tussen 2017 en 2020. Het kabinet gaat nu werken aan de "ingewikkelde puzzel" van de compensatie. Het "uitgangspunt" blijft volgens Van Rij dat de compensatie wordt betaald uit "de belastingsoort waar het probleem is ontstaan", belasting op vermogen dus. Maar, "daar moet ik echt voorzichtig in zijn", benadrukte de staatssecretaris eerder deze week in de Tweede Kamer.
Nu de bezwaren gegrond zijn verklaard, is de belangrijkste vraag hoeveel compensatie de gedupeerde spaarders krijgen. Daarnaast speelt ook de vraag of anderen in dezelfde situatie - die geen bezwaar hebben gemaakt - ook gecompenseerd moeten worden. Bovendien is nog onduidelijk wie de grote hersteloperatie moet uitvoeren - de Belastingdienst zelf kampt al jaren met grote problemen in de uitvoering. Hoe dan ook zal de hersteloperatie flink in de papieren lopen.
Jurgen de Vries, voorzitter van de Bond voor Belastingbetalers, noemt de formele stap van vrijdag een "belangrijke mijlpaal". Nu is volgens hem echt zeker dat de 200.000 betreffende spaarders in aanmerking komen voor compensatie. Hij snapt wel dat het "best lastig" is om voor zo'n grote groep een vergoeding te regelen. Daarom biedt hij namens zijn organisatie, die al jaren een juridische strijd voert om deze kwestie, hulp aan de overheid aan voor als dat nodig is. Verder benadrukt De Vries dat er ook nog steeds goede hoop is op een compensatie voor andere gedupeerden dan de bezwaarmakers. Hij verwijst daarbij naar de brede steun in de Tweede Kamer bij een debat eerder deze week om ook die mensen te gaan vergoeden.
Meer uit Financieel
MÜNCHEN (ANP) - Vrachtwagen- en busfabrikant MAN wil in Duitsland ongeveer 2300 banen schrappen, meldt een woordvoerder aan persbureau dpa. De onderneming, die ook aan Nederlandse bedrijven levert, zegt te kampen met een aanhoudend zwakke markt voor trucks en de ingreep moet voor lagere kosten zorgen. Het geld dat MAN daarmee vrijspeelt, zou bedoeld zijn voor investeringen in nieuwe voertuigen zoals elektrische trucks.
42 minuten geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Europa moet voorkomen dat het te afhankelijk wordt van de import van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) uit de Verenigde Staten. Dat zei topman Patrick Pouyanné van het grote Franse olie- en gasconcern TotalEnergies. De Europese Unie wil in 2027 de import van lng uit Rusland helemaal verbieden, wat weer de prijzen van Amerikaans gas kan aanjagen.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De chipbedrijven ASML, Besi en ASMI stonden donderdag bij de grootste stijgers op de Amsterdamse beurs. De resultaten van het Amerikaanse chipconcern Nvidia zorgden voor opluchting bij beleggers. De grootste verkoper van AI-chips ter wereld presteerde afgelopen kwartaal beter dan verwacht en bleef optimistisch over de vooruitzichten voor de komende maanden.
2 uur geledenTOKIO (ANP) - De Aziatische chipbedrijven gingen donderdag flink omhoog. Beleggers trokken zich op aan de beter dan verwachte resultaten van Nvidia, de grootste verkoper van AI-chips ter wereld. Nvidia boekte afgelopen kwartaal meer omzet en winst dan verwacht. Ook de vooruitzichten voor het huidige kwartaal vielen hoger uit dan voorzien.
3 uur geledenCANBERRA (ANP/AFP) - Australiërs jonger dan 16 jaar worden vanaf 4 december van Instagram en Facebook verwijderd. Dat heeft moederbedrijf Meta donderdag gemeld. Het Australische parlement stemde vorig jaar in met het instellen van een verbod op sociale media voor kinderen en tieners onder de 16 jaar. Dat gaat op 10 december in.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Verzekeraars hebben vorig jaar meer fraudegevallen vastgesteld. Volgens cijfers van het Centrum Bestrijding Verzekeringscriminaliteit van het Verbond van Verzekeraars ging het om ruim 9000 gevallen. Het gaat dan om fraude bij onterechte claims en het aanvragen van verzekeringen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De werkloosheid is in oktober onveranderd gebleven ten opzichte van een maand eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Net als in september zat 4 procent van de beroepsbevolking zonder betaald werk. Dat is het hoogste niveau in vier jaar.
4 uur geleden