Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

200.000 bezwaren tegen omstreden spaartaks gegrond verklaard

200.000 bezwaren tegen omstreden spaartaks gegrond verklaard

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaf al aan "weinig keus" te hebben, maar heeft nu ook officieel de bezwaren van 200.000 spaarders tegen de spaartaks gegrond verklaard. "In welke vorm, wanneer en in welke mate" zij gecompenseerd worden, moet het kabinet alleen nog uitzoeken, aldus staatssecretaris Marnix van Rij van Fiscaliteit.

"Daar hebben we zes maanden de tijd voor, dat is ook wat de wet voorschrijft. Dat gaan we zorgvuldig afwikkelen", zegt de bewindsman. Hij had al aangekondigd die tijd te nemen om meer uit te zoeken.

Het gaat om de vermogensrendementsheffing. Mensen met spaargeld of ander vermogen (zoals aandelen of een tweede huis) in box 3, werden belast op 'fictief' rendement. Voor spaarders lag dat verzonnen rendement veel hoger dan wat zij verdiend hebben aan hun vermogen. Ze hebben dus eigenlijk belasting betaald over inkomsten die ze niet gehad hebben. Al jaren worden zaken aangespannen tegen de spaartaks. De Hoge Raad besloot in december dat de spaarders in een massale bezwaarprocedure niet alleen gelijk hebben, maar ook recht hebben op 'rechtsherstel'.

Compensatie

Het gaat om tienduizenden bezwaren per jaar tussen 2017 en 2020. Het kabinet gaat nu werken aan de "ingewikkelde puzzel" van de compensatie. Het "uitgangspunt" blijft volgens Van Rij dat de compensatie wordt betaald uit "de belastingsoort waar het probleem is ontstaan", belasting op vermogen dus. Maar, "daar moet ik echt voorzichtig in zijn", benadrukte de staatssecretaris eerder deze week in de Tweede Kamer.

Nu de bezwaren gegrond zijn verklaard, is de belangrijkste vraag hoeveel compensatie de gedupeerde spaarders krijgen. Daarnaast speelt ook de vraag of anderen in dezelfde situatie - die geen bezwaar hebben gemaakt - ook gecompenseerd moeten worden. Bovendien is nog onduidelijk wie de grote hersteloperatie moet uitvoeren - de Belastingdienst zelf kampt al jaren met grote problemen in de uitvoering. Hoe dan ook zal de hersteloperatie flink in de papieren lopen.

Jurgen de Vries, voorzitter van de Bond voor Belastingbetalers, noemt de formele stap van vrijdag een "belangrijke mijlpaal". Nu is volgens hem echt zeker dat de 200.000 betreffende spaarders in aanmerking komen voor compensatie. Hij snapt wel dat het "best lastig" is om voor zo'n grote groep een vergoeding te regelen. Daarom biedt hij namens zijn organisatie, die al jaren een juridische strijd voert om deze kwestie, hulp aan de overheid aan voor als dat nodig is. Verder benadrukt De Vries dat er ook nog steeds goede hoop is op een compensatie voor andere gedupeerden dan de bezwaarmakers. Hij verwijst daarbij naar de brede steun in de Tweede Kamer bij een debat eerder deze week om ook die mensen te gaan vergoeden.

Meer uit Financieel

Lukoil krijgt van VS langer de tijd om koper te vinden

WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten geven het Russische oliebedrijf Lukoil een maand extra de tijd om een koper te vinden voor zijn buitenlandse bezittingen. De deadline zou aanstaande zaterdag zijn, maar is nu met een maand opgeschoven.

6 uur geleden
Winsten op Wall Street na derde renteverlaging door Fed

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met winsten gesloten na het rentebesluit van de Federal Reserve. Die verlaagde het belangrijkste rentetarief in de VS zoals verwacht met een kwart procentpunt om de arbeidsmarkt te stimuleren. De verdeeldheid onder beleidsmakers bleek groot.

6 uur geleden
Europese Commissie doet inval bij hoofdkantoor Temu

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie heeft een inval gedaan in het Europese hoofdkantoor van Temu, meldden persbureau Bloomberg en AFP op basis van bronnen. De actie maakt deel uit van een onderzoek naar mogelijk oneerlijke concurrentie door de Chinese webshop.

7 uur geleden
Verdeelde Fed verlaagt opnieuw de rente

WASHINGTON (ANP) - De Federal Reserve heeft voor de derde keer op rij de rente verlaagd met een kwart procentpunt. Beleidsmakers bij de Amerikaanse koepel van centrale banken waren verdeeld. Twee van de twaalf beslissers stemden tegen een verlaging van de leenkosten, terwijl een beleidsmaker de rente nog verder omlaag wilde.

9 uur geleden
Oostenrijkse zakenman Benko opnieuw veroordeeld voor fraude

INNSBRUCK (ANP/DPA/RTR) - De voormalige miljardair en oprichter van vastgoedconcern Signa, René Benko, is opnieuw veroordeeld wegens faillissementsfraude. De rechtbank in Innsbruck legde de Oostenrijker een voorwaardelijke straf van vijftien maanden cel op.

9 uur geleden
Ondernemers blij met stikstofvrijstelling die Brussel voorstelt

DEN HAAG (ANP) - Het Nederlandse bedrijfsleven is blij dat de Europese Commissie voorstelt om projecten voor de uitbreiding van het stroomnet een vrijstelling te gunnen voor de stikstofuitstoot. Het dagelijks bestuur van de Europese Unie presenteerde woensdag plannen om Europese elektriciteitsnetten versneld uit te breiden en te moderniseren. De tijdelijke stikstofuitstoot bij die bouwprojecten mag op "geen enkele manier" een belemmering zijn voor de snelle ingebruikname van de energienetten, schrijft de Commissie in het voorstel.

10 uur geleden
Beurs in Amsterdam verliest in aanloop naar rentebesluit Fed

AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag met een verlies gesloten. Ook op andere Europese beurzen waren voornamelijk minnen te zien op de koersenborden, in afwachting van het rentebesluit van de Federal Reserve in de Verenigde Staten.

11 uur geleden