200 mensen met verstandelijke beperking bemannen stembureaus
APELDOORN (ANP) - In zeker 130 gemeenten worden stembureaus tijdens de komende gemeenteraadsverkiezingen bemand door een vrijwilliger met een lichte verstandelijke beperking, gekoppeld aan een 'regulier' stembureaulid. Volgens projectleider Marian Geling van de organiserende stichting Prokkel zijn er in totaal tweehonderd van deze duo's een dag of dagdeel actief in het stemlokaal en bij het tellen van de stemmen.
Geling ziet een aantal grote winstpunten. "Deze mensen worden nu op hun kracht aangesproken en plaats van dat ze 'ziek, zielig en nooddruftig' zijn" - een verwijzing naar de Fabeltjeskrant. "Ze hebben een taak en laten daarmee zien dat ze kunnen meedoen en van betekenis kunnen zijn. Ook raken ze zo meer betrokken bij het democratische proces en zien ze hoe het werkt."
Voor gemeenten valt er door dit project ook genoeg te leren, aldus Geling: "Inzet van mensen met een lichte verstandelijke beperking in stembureaus past goed in de verplichting voor gemeenten om een lokale inclusie-agenda op te stellen. Veel gemeenten worstelen daarmee. Tegelijk leren gemeenten hierdoor om dingen toegankelijker en vooral begrijpelijker te maken."
Pilot
De bredere inzet van mensen met een lichte verstandelijke beperking volgt op een pilot in zeven gemeenten, vorig jaar tijdens de landelijke verkiezingen. De vrijwilligers aan wie ze zijn gekoppeld zijn vaak gemeenteambtenaren die een stembureau bemannen, maar ook mensen die zich speciaal hebben aangemeld na een oproep in kranten en op sociale media. "Op deze manier ontstaat veel contact en begrip", aldus Geling.
Twee van de zeven mensen met een lichte verstandelijke beperking die vorig jaar meededen aan de pilot, gaan deze keer zelfstandig aan de gang als stembureauvrijwilliger, zegt Geling trots.
Zelf stemmen
Mensen met een verstandelijke beperking mogen zelf ook stemmen. 's Heeren Loo, een grote aanbieder van gehandicaptenzorg, zegt zijn cliënten daarin te begeleiden. Zo kunnen ze een training volgen om uit te zoeken welke partij bij hen past en hoe de verkiezingen werken. Daarnaast kunnen ze oefenen met stemmen in een stemhokje en krijgen ze de Verkiezingskrant in gewone taal die ProDemos heeft ontwikkeld.
's Heeren Loo zegt dat er in vijf van zijn zorglocaties stembureaus zijn ingericht, zodat de drempel voor de cliënten om op woensdag 16 maart te stemmen laag zal zijn. De 'eigen' stemlokalen zijn in Apeldoorn, Ermelo, Wekerom, Monster en Noordwijk.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Pro-Palestijnse demonstranten hebben rode en groene rookbommen afgestoken tussen het Museumplein en het Concertgebouw, waar de omstreden Israëlische voorzanger Shai Abramson zondagavond optreedt bij besloten chanoekavieringen. ANP-verslaggevers zien dat de politie massaal aanwezig is.
10 minuten geledenLIMA (ANP) - De voor moord en drugssmokkel veroordeelde Nederlander Joran van der Sloot is medisch behandeld nadat hij vrijdag zwaargewond zou zijn aangetroffen in zijn cel in de Peruaanse gevangenis waar hij zijn straf uitzit. Dat meldt het Peruaanse ministerie van Justitie en Mensenrechten in een verklaring. Volgens de krant La República zou hij een zelfmoordpoging hebben gedaan.
1 uur geledenMOERGESTEL (ANP) - De twee kinderen die zaterdagavond zwaargewond in een woning in Moergestel werden aangetroffen, zijn buiten levensgevaar. Dat meldt de politie.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Bij een protest van de extreemrechtse Nederlandse Volks-Unie in Utrecht heeft de politie twee mannen aangehouden. Een 48-jarige man uit Rotterdam is gearresteerd voor verstoring van de openbare orde en een 20-jarige man uit Zutphen voor het dragen van een verboden teken. Volgens de politie gaat het om een teken "dat in de Tweede Wereldoorlog door groepen werd gebruikt die nationaalsocialistisch gedachtegoed verheerlijkten". Een woordvoerder zegt dat het niet gaat om een hakenkruis, maar wil niet zeggen wat de man wel droeg.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nationaal Coördinator Terrorisme en Veiligheid (NCTV) heeft met afschuw gereageerd op de dodelijke schietpartij op Bondi Beach in Sydney. "Ook in Nederland is alertheid geboden", zegt NCTV-baas Wieke Vink in een reactie.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Actievoerders hebben zondagmiddag kort twee ingangen van het Concertgebouw in Amsterdam geblokkeerd. Dat bevestigt een woordvoerder na een bericht op sociale media. De politie heeft volgens hem ingegrepen. Een politiewoordvoerder bevestigt dat er aanhoudingen zijn verricht. Om hoeveel aanhoudingen het gaat en waarvoor, wil de politie niet zeggen.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Centraal Joods Overleg (CJO) is "ontzet en geschokt" door de schietpartij op het Australische Bondi Beach. Op het bekende strand in Sydney was een chanoekaviering gaande toen de schutters het vuur openden.
5 uur geleden