1,8 miljoen zelftesten aangevraagd op mbo en hoger onderwijs
DEN HAAG (ANP) - In het mbo en hoger onderwijs zijn tot dusver zo'n 1,8 miljoen zelftesten aangevraagd, meldt het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap. Studenten en medewerkers in het hoger onderwijs kunnen vanaf 5 mei zelftesten aanvragen, mbo'ers en mbo-medewerkers sinds 31 mei.
Het ministerie noemt het "positief om te zien dat een deel van de studenten en medewerkers de afgelopen periode zelftesten hebben aangevraagd". Of het aantal aangevraagde tests meer of minder is dan werd verwacht kan een woordvoerder niet zeggen. "Het aantal aanvragen groeit gestaag en we zijn voorbereid op meer."
Veruit de meeste studenten en medewerkers bestellen de tests via de website www.zelftestonderwijs.nl, waar het ministerie achter zit. Een aantal instellingen regelt de tests zelf.
Meerdere tests
In het mbo zijn tot dusver 36.300 aanvragen gedaan. In het hoger onderwijs gaat het om 323.756 aanvragen. Bij iedere aanvraag worden meerdere tests verstuurd. Eerder waren dat vier tests per aanvraag, sinds kort gaat het om acht stuks. Volgens de woordvoerder van het ministerie is dat aantal opgehoogd omdat dat logistiek handiger is.
De aanvragen komen in 21,6 procent van de gevallen van medewerkers, de rest komt van studenten. Dat komt volgens de woordvoerder aardig overeen met de verhouding tussen studenten en medewerkers in het vervolgonderwijs.
Beduidend lager
Volgens cijfers van het ministerie waren er in 2020 ruim 500.000 mbo studenten. In het hbo waren er vorig jaar iets minder dan 500.000 studenten ingeschreven en in het wetenschappelijk onderwijs ruim 300.000.
Het aantal aanvragen in het mbo is in verhouding dus beduidend lager dan in het hoger onderwijs, maar volgens de MBO Raad is dat logisch: het mbo is immers al veel langer open dan het hoger onderwijs, toch werd er pas veel later begonnen met de zelftesten, legt een woordvoerster uit. Het mbo heeft zelf aangedrongen op voorrang voor het hoger onderwijs in het gebruik van zelftesten, die in die maanden nog een stuk schaarser waren dan nu.
Niet noodzakelijk
"Het hoger onderwijs had alleen nog online-onderwijs, wij waren al een tijd open, zonder dat het aantal besmettingen toenam", aldus de woordvoerster. Ook dat is een reden dat het aantal zelftesten dat op mbo's wordt aangevraagd lager ligt. "Studenten en medewerkers op het mbo voelen misschien minder de noodzaak tot het afnemen van zelftesten, want het blijkt niet noodzakelijk voor het veilig volgen van onderwijs."
De Algemene Onderwijsbond zei vorige week al dat de motivatie voor het doen van zelftests in het hoger onderwijs niet groot is. "Wel of niet testen heeft geen merkbare gevolgen en verreweg de meeste zelftests zijn negatief. Dan verliezen studenten kennelijk de motivatie."
Meer uit Gezond
MOSKOU (ANP/RTR/AFP) - De Verenigde Staten hebben Rusland aangespoord meer informatie te delen na de onrust over de dood van een laboratoriummedewerkster. Zij werkte in een instituut waar besmettelijke ziektes werden bestudeerd en over haar doodsoorzaak bestaat onduidelijkheid. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio zei in IJsland dat zijn land alle ontwikkelingen nauwlettend volgt.
1 dag geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - De federale regering van België gaat een pilot uitvoeren met een 'alcoholpoort' bij een openbare parkeerplaats. Als dat proefproject slaagt, wil ze die alcoholpoorten invoeren bij een aantal openbare parkeerplaatsen en bij openbare evenementen. Doel is te voorkomen dat bestuurders met te veel alcohol de weg opgaan.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Voorkom dat nieuwe producten met nicotine of stoffen die daarop lijken op de Europese markt komen. Die oproep voor een 'market freeze' doet minister Sophie Hermans (Volksgezondheid, VVD) samen met zeven andere EU-lidstaten aan de Europese Commissie. "Zo voorkomen we dat jongeren verslaafd raken aan de vapes van de toekomst", schrijft ze in een brief aan de Tweede Kamer.
1 dag geledenKINSHASA (ANP/RTR) - In de Democratische Republiek Congo zijn volgens overheidscijfers meer dan 4000 doden gevallen door het ebolavirus. Het aantal ebolabesmettingen staat op zo'n 8300. De ebola-uitbraak is de grootste en dodelijkste in de geschiedenis van het land.
5 dagen geledenAMSTERDAM (ANP) - Een met ebola besmette medewerker van Artsen zonder Grenzen (AzG) krijgt een behandeling in Nederland. Dat maakte de medische hulporganisatie bekend. De medewerker, van wie de identiteit niet bekend wordt gemaakt, raakte besmet tijdens een uitzending in de Democratische Republiek Congo.
6 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - In aanloop naar Dierendag hebben waterschappen dierenbezitters opgeroepen verstandig om te gaan met het gebruik van middelen tegen vlooien en andere parasieten. In sommige middelen zitten stoffen die de waterkwaliteit aantasten. "We zijn echt niet tegen de bescherming van huisdieren tegen vlooien en teken, want dat is ook belangrijk. Maar we roepen wel op om dit op zo'n manier te doen dat het water ook wordt beschermd", zegt bestuurslid Sander Mager van de Unie van Waterschappen.
6 dagen geledenAMSTERDAM (ANP) - Namens stichting Tegengif roepen artsen en zorgorganisaties de regering op om zich in te zetten voor een PFAS-vrije toekomst. In een woensdag verschenen brief schrijven ze over de noodzaak van een PFAS-lozingsverbod en een Europees PFAS-verbod in het belang van de volksgezondheid. Ook willen ze dat de medische sector stopt met het gebruik van hulpmiddelen met PFAS.
1 week geleden