Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

150 kledingfabrieken Bangladesh dicht om gewelddadige protesten

150 kledingfabrieken Bangladesh dicht om gewelddadige protesten

DHAKA (ANP/AFP) - Kledingproducenten hebben zaterdag 150 fabrieken in Bangladesh "voor onbepaalde tijd" gesloten. Dat meldt de lokale politie, die daarnaast een aanklacht heeft uitgevaardigd tegen 11.000 medewerkers van de fabrieken in verband met gewelddadige protesten. Die braken vorige maand uit, waarbij het personeel een hoger minimumloon eiste.

De politie vertelt persbureau AFP dat het gaat om fabrieken in grote industriële steden Ashulia en Gazipur, ten noorden van hoofdstad Dhaka. Fabrikanten zouden namelijk vrezen voor verdere stakingen, en beroepen zich daarom op een geldende arbeidswet. Die maakt sluiting mogelijk op grond van "illegale stakingen", aldus de politie.

Bij de protesten van fabrieksmedewerkers kwamen al drie mensen om het leven. Meer dan zeventig fabrieken werden geplunderd of beschadigd. Bij een protest op donderdag kwamen nog 15.000 medewerkers op een belangrijke snelweg in botsing met de politie, waarna de menigte kledingfabriek Tusuka plunderden, tezamen met een tiental andere fabrieken.

Aangifte

Daartegen heeft de politie aangifte gedaan, laat een politie-inspecteur aan AFP weten. De politie van Bangladesh klaagt vaker duizenden mensen aan na grote protesten en politiek geweld. Volgens critici is dat een tactiek om mensen met afwijkende meningen aan te pakken. Mensenrechtenorganisaties hebben eerder gewaarschuwd dat dergelijke massazaken tegen duizenden niet-geïdentificeerde mensen de politie de bevoegdheid geeft om zich op onschuldige demonstranten te richten.

De ongeveer 3500 kledingfabrieken in Bangladesh zijn goed voor ongeveer 85 procent van de jaarlijkse export van het land, met een waarde van 55 miljard dollar. Onder meer merken als Levi's, H&M en Zara krijgen producten van de fabrieken. De arbeidsomstandigheden voor veel van de vier miljoen medewerkers laten echter te wensen over.

Zo ontvingen zij tot voor kort een maandsalaris dat begon vanaf 8300 taka, omgerekend zo'n 70 euro. Een door de overheid opgericht panel verhoogde de lonen dinsdag nog tot 12.500 taka. Maar de medewerkers wezen die verhoging af. Zij eisen een minimumloon van 23.000 taka om onder meer de gestegen kosten van voedsel, huur en gezondheidszorg te kunnen betalen.

Meer uit Financieel

Pensioenuitvoerder APG schrapt komende jaren ruim duizend banen

AMSTERDAM (ANP) - Pensioenuitvoerder APG gaat tot 2030 ruim duizend voltijdsbanen schrappen, waarvan het grootste deel in Nederland. Het bedrijf doet dat om "sneller, efficiënter en slagvaardiger" te worden en wil inspelen op grote veranderingen in de pensioensector.

31 minuten geleden
Microsoft investeert recordbedrag in AI in India

REDMOND (ANP/RTR) - Het Amerikaanse technologieconcern Microsoft gaat 17,5 miljard dollar (15 miljard euro) investeren in kunstmatige intelligentie in India. Volgens topman Satya Nadella gaat het om de grootste investering van het bedrijf ooit in Azië. Microsoft wil onder meer investeren in de infrastructuur voor AI in het snelgroeiende land.

50 minuten geleden
Unilever herstelt, Magnum zakt verder op tweede beursdag

AMSTERDAM (ANP) - Unilever herstelde dinsdag op het Damrak met een koerswinst van 3,4 procent. Het levensmiddelenconcern zakte een dag eerder 6,7 procent na de beursgang van de afgesplitste ijsjestak The Magnum Ice Cream Company (TMICC) in Amsterdam. Het aandeel Magnum verloor dinsdag ruim 3 procent op 12,57 euro. Zakenbank JPMorgan gaf Magnum een neutraal advies en een koersdoel van 14 euro per aandeel. De openingskoers van het Magnum-aandeel was maandag 12,20 euro.

51 minuten geleden
Vlaamse waakhond waarschuwt voor concentratie in mediasector

BRUSSEL (ANP/BELGA) - De Vlaamse toezichthouder op de media waarschuwt in een dinsdag verschenen rapport voor de grote concentratie van uitgevers en zenders in de Belgische mediasector. Vijf mediagroepen, waaronder het ook in Nederland actieve DPG Media, Mediahuis en Roularta, hebben 80 tot 100 procent van de Vlaamse mediamarkt in handen.

2 uur geleden
Nvidia daalt op Wall Street na toestemming chipverkoop aan China

NEW YORK (ANP) - Nvidia behoorde dinsdag tot de dalers op de aandelenbeurzen in New York. De Amerikaanse regering heeft het chipconcern toestemming gegeven om zijn H200-chips voor kunstmatige intelligentie naar China te exporteren. Volgens president Donald Trump ontvangt de Amerikaanse regering in ruil daarvoor 25 procent van de verkoopopbrengst. Het aandeel Nvidia zakte 0,6 procent.

2 uur geleden
Canadees Cronos koopt voor 57,5 miljoen Nederlandse wietteler

TORONTO (ANP) - Het Canadese cannabisbedrijf Cronos koopt de grootste Nederlandse wietteler die meedoet aan het wietexperiment, Canadelaar. Het beursgenoteerde Cronos heeft minstens 57,5 miljoen euro over voor het bedrijf uit Voorne aan Zee en dat bedrag kan nog oplopen.

3 uur geleden
Canadees Cronos koopt voor 57,5 miljoen Nederlandse wietteler

TORONTO (ANP) - Het Canadese cannabisbedrijf Cronos koopt de grootste Nederlandse wietteler die meedoet aan het wietexperiment, Canadelaar. Het beursgenoteerde Cronos heeft minstens 57,5 miljoen euro over voor het bedrijf uit Voorne aan Zee en dat bedrag kan nog oplopen.

4 uur geleden