150 kledingfabrieken Bangladesh dicht om gewelddadige protesten
DHAKA (ANP/AFP) - Kledingproducenten hebben zaterdag 150 fabrieken in Bangladesh "voor onbepaalde tijd" gesloten. Dat meldt de lokale politie, die daarnaast een aanklacht heeft uitgevaardigd tegen 11.000 medewerkers van de fabrieken in verband met gewelddadige protesten. Die braken vorige maand uit, waarbij het personeel een hoger minimumloon eiste.
De politie vertelt persbureau AFP dat het gaat om fabrieken in grote industriële steden Ashulia en Gazipur, ten noorden van hoofdstad Dhaka. Fabrikanten zouden namelijk vrezen voor verdere stakingen, en beroepen zich daarom op een geldende arbeidswet. Die maakt sluiting mogelijk op grond van "illegale stakingen", aldus de politie.
Bij de protesten van fabrieksmedewerkers kwamen al drie mensen om het leven. Meer dan zeventig fabrieken werden geplunderd of beschadigd. Bij een protest op donderdag kwamen nog 15.000 medewerkers op een belangrijke snelweg in botsing met de politie, waarna de menigte kledingfabriek Tusuka plunderden, tezamen met een tiental andere fabrieken.
Aangifte
Daartegen heeft de politie aangifte gedaan, laat een politie-inspecteur aan AFP weten. De politie van Bangladesh klaagt vaker duizenden mensen aan na grote protesten en politiek geweld. Volgens critici is dat een tactiek om mensen met afwijkende meningen aan te pakken. Mensenrechtenorganisaties hebben eerder gewaarschuwd dat dergelijke massazaken tegen duizenden niet-geïdentificeerde mensen de politie de bevoegdheid geeft om zich op onschuldige demonstranten te richten.
De ongeveer 3500 kledingfabrieken in Bangladesh zijn goed voor ongeveer 85 procent van de jaarlijkse export van het land, met een waarde van 55 miljard dollar. Onder meer merken als Levi's, H&M en Zara krijgen producten van de fabrieken. De arbeidsomstandigheden voor veel van de vier miljoen medewerkers laten echter te wensen over.
Zo ontvingen zij tot voor kort een maandsalaris dat begon vanaf 8300 taka, omgerekend zo'n 70 euro. Een door de overheid opgericht panel verhoogde de lonen dinsdag nog tot 12.500 taka. Maar de medewerkers wezen die verhoging af. Zij eisen een minimumloon van 23.000 taka om onder meer de gestegen kosten van voedsel, huur en gezondheidszorg te kunnen betalen.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP) - President Donald Trump heeft de extra 25 procent strafheffing op Indiase goederen, die hij had opgelegd vanwege de aankopen van Russische olie door het land, opgeheven.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Dow-Jonesindex is voor het eerst door de grens van 50.000 punten gegaan en daar ook boven geëindigd. Andere beursgraadmeters in New York hebben vrijdag de handelsweek ook positief afgesloten. Chipbedrijven klommen op de beurs na aangekondigde investeringen in AI-datacentra door Amazon en Google-moederbedrijf Alphabet.
6 uur geledenUTRECHT (ANP) - Oud-leden van het ledenparlement van FNV leggen zich niet neer bij een hervorming van de grootste vakbond van Nederland en stappen naar de Hoge Raad. Daarmee vechten ze een eerdere uitspraak van de ondernemingskamer aan. Die oordeelde eind vorig jaar dat de tijdelijke toezichthouders Lodewijk Asscher en Ton Heerts eenmalig de statuten bij FNV mochten wijzigen om een bestuurscrisis te bezweren.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Roestvrijstaalproducent Aperam is vrijdag met dubbele cijfers gestegen op de beurs in Amsterdam na beter dan verwachte kwartaalresultaten. Bovendien ziet de markt er voor de staalmaker goed uit, dankzij investeringen in defensie. Het aandeel is bijna 12 procent gestegen.
11 uur geledenZAANDAM (ANP) - Winkelconcern Ahold Delhaize heeft een arbitragezaak aangespannen tegen Servië omdat het land de winstmarges van supermarkten beperkt. Volgens het moederbedrijf van Albert Heijn, Delhaize en bol schendt de Servische regering met die maatregel een investeringsverdrag met Nederland.
11 uur geledenNEW YORK (ANP) - Amazon ging vrijdag ruim 9 procent onderuit op de beurs in New York. Het bedrijf voert de investeringen in AI-infrastructuur fors op, waardoor de kapitaaluitgaven dit jaar oplopen tot 200 miljard dollar. De enorme investeringen van Amerikaanse techconcerns in AI houden de gemoederen flink bezig.
13 uur geledenSTAMFORD (ANP) - Het Amerikaanse tabaksconcern Philip Morris heeft dankzij zijn alternatieven voor het traditionele roken vorig jaar een recordomzet geboekt. De sigaretten van bijvoorbeeld het merk Marlboro werden wel minder verkocht, maar de groei van bijvoorbeeld de populaire Zyn-nicotinezakjes en vapes maakte die daling meer dan goed.
13 uur geleden