Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

150 kledingfabrieken Bangladesh dicht om gewelddadige protesten

150 kledingfabrieken Bangladesh dicht om gewelddadige protesten

DHAKA (ANP/AFP) - Kledingproducenten hebben zaterdag 150 fabrieken in Bangladesh "voor onbepaalde tijd" gesloten. Dat meldt de lokale politie, die daarnaast een aanklacht heeft uitgevaardigd tegen 11.000 medewerkers van de fabrieken in verband met gewelddadige protesten. Die braken vorige maand uit, waarbij het personeel een hoger minimumloon eiste.

De politie vertelt persbureau AFP dat het gaat om fabrieken in grote industriële steden Ashulia en Gazipur, ten noorden van hoofdstad Dhaka. Fabrikanten zouden namelijk vrezen voor verdere stakingen, en beroepen zich daarom op een geldende arbeidswet. Die maakt sluiting mogelijk op grond van "illegale stakingen", aldus de politie.

Bij de protesten van fabrieksmedewerkers kwamen al drie mensen om het leven. Meer dan zeventig fabrieken werden geplunderd of beschadigd. Bij een protest op donderdag kwamen nog 15.000 medewerkers op een belangrijke snelweg in botsing met de politie, waarna de menigte kledingfabriek Tusuka plunderden, tezamen met een tiental andere fabrieken.

Aangifte

Daartegen heeft de politie aangifte gedaan, laat een politie-inspecteur aan AFP weten. De politie van Bangladesh klaagt vaker duizenden mensen aan na grote protesten en politiek geweld. Volgens critici is dat een tactiek om mensen met afwijkende meningen aan te pakken. Mensenrechtenorganisaties hebben eerder gewaarschuwd dat dergelijke massazaken tegen duizenden niet-geïdentificeerde mensen de politie de bevoegdheid geeft om zich op onschuldige demonstranten te richten.

De ongeveer 3500 kledingfabrieken in Bangladesh zijn goed voor ongeveer 85 procent van de jaarlijkse export van het land, met een waarde van 55 miljard dollar. Onder meer merken als Levi's, H&M en Zara krijgen producten van de fabrieken. De arbeidsomstandigheden voor veel van de vier miljoen medewerkers laten echter te wensen over.

Zo ontvingen zij tot voor kort een maandsalaris dat begon vanaf 8300 taka, omgerekend zo'n 70 euro. Een door de overheid opgericht panel verhoogde de lonen dinsdag nog tot 12.500 taka. Maar de medewerkers wezen die verhoging af. Zij eisen een minimumloon van 23.000 taka om onder meer de gestegen kosten van voedsel, huur en gezondheidszorg te kunnen betalen.

Meer uit Financieel

Chipbedrijf Broadcom onderuit op Wall Street na resultaten

NEW YORK (ANP) - Broadcom is donderdag hard onderuitgegaan na de opening van de beurzen in New York. De Amerikaanse chipmaker boekte afgelopen kwartaal meer omzet en winst dan verwacht door de sterke vraag naar AI-chips, maar de vooruitzichten voldeden niet aan de hoge verwachtingen van beleggers. Het aandeel werd ruim 14 procent lager gezet. Dat is het grootste dagverlies voor Broadcom in ruim een jaar.

15 minuten geleden
173 bedrijven in Zeeland krijgen ruimte op het volle stroomnet

MIDDELBURG (ANP) - In totaal 173 bedrijven en instellingen in Zeeland die op een wachtlijst staan voor een nieuwe of zwaardere stroomaansluiting, krijgen die binnenkort. Netbeheerders Stedin en Tennet melden dat donderdag, nadat ze eerder ongeveer 260 megawatt aan ruimte hadden gevonden op het volle Zeeuwse stroomnet. Dat lukte omdat er afspraken met huidige grootgebruikers zijn gemaakt over meer flexibiliteit in hun electriciteitsverbruik.

1 uur geleden
Zweden draagt Russisch 'schaduwschip' mogelijk over aan Oekraïne

STOCKHOLM (ANP) - Zweden mag een vrachtschip van de Russische 'schaduwvloot' overdragen aan Oekraïne. De Zweedse rechter heeft toestemming gegeven om een Oekraïens verzoek daartoe in te willigen, melden Zweedse media als Dagens Nyheter en Expressen.

1 uur geleden
Koninklijke Horeca Nederland richt meldpunt op na datalek sector

WOERDEN (ANP) - Koninklijke Horeca Nederland (KHN) doet onderzoek naar de grootte van een datalek in de sector en is een meldpunt aan het inrichten. De branchevereniging krijgt signalen van meerdere hotels waarbij gasten nepberichten met betaalverzoeken krijgen, bevestigt KHN na berichtgeving in meerdere media over een datalek in de hotellerie.

1 uur geleden
Groene stroom is wel echt groen, zeggen leveranciers na rapport

ROTTERDAM (ANP) - De groene stroom die consumenten en ondernemers krijgen is wel echt duurzaam te noemen, zeggen energieleveranciers Eneco en Essent in een reactie op een onderzoek van klimaatstichting HIER. Die organisatie meldde donderdag dat ongeveer een derde van de groenestroomproducten niet van duurzame bronnen in Nederland komt, maar wordt 'vergroend' met certificaten uit het buitenland. Daarbij gaat het onder meer om bepaalde producten van Eneco en Essent.

1 uur geleden
Eurostar-topvrouw: Nederland belangrijk voor onze groeiambities

AMSTERDAM (ANP) - Eurostar blijft verder groeien. De internationale treindienst verwacht dit jaar een miljoen meer reizigers vanuit Nederland dan het jaar ervoor. Dat maakt dat Nederland belangrijk is voor het merk, onderstreept topvrouw Gwendoline Cazenave tijdens de viering van dertig jaar treinen tussen Amsterdam en Parijs.

1 uur geleden
Amazon investeert 10 miljard euro in Europa, 25.000 extra banen

SEATTLE (ANP) - Amazon gaat de komende jaren meer investeren in Europa. Daardoor neemt het aantal medewerkers van het Amerikaanse tech- en webwinkelconcern in Europa naar verwachting met 25.000 toe. Op dit moment heeft Amazon 230.000 mensen in dienst in Europa.

2 uur geleden