150 kledingfabrieken Bangladesh dicht om gewelddadige protesten
DHAKA (ANP/AFP) - Kledingproducenten hebben zaterdag 150 fabrieken in Bangladesh "voor onbepaalde tijd" gesloten. Dat meldt de lokale politie, die daarnaast een aanklacht heeft uitgevaardigd tegen 11.000 medewerkers van de fabrieken in verband met gewelddadige protesten. Die braken vorige maand uit, waarbij het personeel een hoger minimumloon eiste.
De politie vertelt persbureau AFP dat het gaat om fabrieken in grote industriële steden Ashulia en Gazipur, ten noorden van hoofdstad Dhaka. Fabrikanten zouden namelijk vrezen voor verdere stakingen, en beroepen zich daarom op een geldende arbeidswet. Die maakt sluiting mogelijk op grond van "illegale stakingen", aldus de politie.
Bij de protesten van fabrieksmedewerkers kwamen al drie mensen om het leven. Meer dan zeventig fabrieken werden geplunderd of beschadigd. Bij een protest op donderdag kwamen nog 15.000 medewerkers op een belangrijke snelweg in botsing met de politie, waarna de menigte kledingfabriek Tusuka plunderden, tezamen met een tiental andere fabrieken.
Aangifte
Daartegen heeft de politie aangifte gedaan, laat een politie-inspecteur aan AFP weten. De politie van Bangladesh klaagt vaker duizenden mensen aan na grote protesten en politiek geweld. Volgens critici is dat een tactiek om mensen met afwijkende meningen aan te pakken. Mensenrechtenorganisaties hebben eerder gewaarschuwd dat dergelijke massazaken tegen duizenden niet-geïdentificeerde mensen de politie de bevoegdheid geeft om zich op onschuldige demonstranten te richten.
De ongeveer 3500 kledingfabrieken in Bangladesh zijn goed voor ongeveer 85 procent van de jaarlijkse export van het land, met een waarde van 55 miljard dollar. Onder meer merken als Levi's, H&M en Zara krijgen producten van de fabrieken. De arbeidsomstandigheden voor veel van de vier miljoen medewerkers laten echter te wensen over.
Zo ontvingen zij tot voor kort een maandsalaris dat begon vanaf 8300 taka, omgerekend zo'n 70 euro. Een door de overheid opgericht panel verhoogde de lonen dinsdag nog tot 12.500 taka. Maar de medewerkers wezen die verhoging af. Zij eisen een minimumloon van 23.000 taka om onder meer de gestegen kosten van voedsel, huur en gezondheidszorg te kunnen betalen.
Meer uit Financieel
BEIJING (ANP/RTR/DPA) - China waarschuwt dat het tegenmaatregelen zal nemen als de Europese Unie besluit de handelsbeperkingen met China verder uit te breiden. Het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken beschuldigt het Europese landenblok ook van het "selectief gebruiken" van gegevens om de beweringen over onevenwichtige handelsbetrekkingen tussen China en de EU te rechtvaardigen.
33 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - ING beperkt de mogelijkheden bij het afsluiten van een aflossingsvrije hypotheek en volgt daarmee het voorbeeld van andere Nederlandse banken. Binnenkort kunnen klanten tot maximaal 30 procent van de woningwaarde financieren met een lening waarover ze tussentijds alleen de rente hoeven te betalen.
46 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) legt een boete van 270.000 euro op aan het bedrijf achter de inmiddels gestopte veilingwebsite Ticketveiling.nl. Volgens de ACM heeft dat bedrijf, House of Tickets, consumenten misleid doordat deelnemers dachten dat zij opboden tegen andere mensen. Maar in werkelijkheid boden zij op tegen een zogeheten biedbot die onder wisselende namen meebood om de prijs onrechtmatig te verhogen.
1 uur geledenHAARLEM (ANP) - Transavia heeft de rechtszaak die donderdag zou worden behandeld in Haarlem over de halvering van het aantal grondafhandelaren op Schiphol ingetrokken. Een woordvoerster van Transavia zegt dat de luchtvaartmaatschappij dat heeft besloten nadat "een heroverweging" is gemaakt.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is donderdag met een klein verlies begonnen na nieuwe Amerikaanse aanvallen op Iran. De aanvallen waren gericht op een militaire locatie die volgens de Amerikanen een bedreiging vormde voor hun troepen en het commerciële scheepvaartverkeer in de Straat van Hormuz. Iran meldde daarnaast een Amerikaanse luchtmachtbasis te hebben aangevallen. De olieprijzen gingen omhoog door de afnemende hoop op een spoedig einde aan de oorlog in het Midden-Oosten.
2 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De wereldwijde investeringen in olieprojecten zullen naar verwachting in 2026 voor het derde jaar op rij dalen, meldt het Internationaal Energieagentschap (IEA). Ondanks de hogere olieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten nemen de uitgaven aan olieprojecten volgens het IEA dit jaar af tot onder de 500 miljard dollar (ongeveer 431 miljard euro).
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Meer dan de helft van de mensen die in Nederland van baan wisselen, gaat aan de slag in een andere sector. Per bedrijfstak zijn daarin wel grote verschillen, schrijft De Nederlandsche Bank (DNB) na een analyse van arbeidsmarktcijfers van 2011 tot 2025.
3 uur geleden