Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

15 terreurveroordeelden zonder paspoort nog in Nederland

15 terreurveroordeelden zonder paspoort nog in Nederland

DEN HAAG (ANP) - Ongeveer vijftien mensen van wie het Nederlanderschap is ingetrokken na een terrorismeveroordeling zitten niet meer in de gevangenis, maar zijn nog wel in Nederland. Dat meldt demissionair justitieminister Dilan Yeşilgöz in een Kamerdebat over terrorisme en extremisme. Nog eens ongeveer vijf anderen zijn wel uit Nederland vertrokken.

In de Tweede Kamer klinken veel zorgen over deze groep veroordeelden. Veiligheidscoördinator NCTV waarschuwde vorige week dat het zicht op hen wordt "bemoeilijkt" als ze zonder Nederlanderschap bijvoorbeeld geen vaste woonplaats meer hebben of bankrekening kunnen openen. Eerder deze week schreef Yeşilgöz in een Kamerbrief dat het Nederlanderschap van in totaal 25 mensen definitief is ingetrokken.

Het gaat om mensen "die misdaden hebben gepleegd die haaks staan op alles wat we in Nederland koesteren", zegt Yeşilgöz. "Daarmee hebben ze hun band met Nederland zelf actief opgezegd."

Tijdelijke status

Derk Boswijk (CDA) vreest dat deze personen onder de radar verdwijnen en buiten het zicht verder radicaliseren. Een deel wil Nederland mogelijk wel uit, maar kan dat niet omdat het land van hun tweede nationaliteit hen niet binnenlaat, denkt het Kamerlid. Boswijk wil dat die handvol mensen alsnog een "tijdelijke status" kan krijgen, zodat ze bijvoorbeeld wel een woning kunnen krijgen en beter in zicht blijven.

Yeşilgöz garandeert dat "alles op alles wordt gezet" om mensen die als gevaar worden gezien in de gaten te houden. Dat stelt Boswijk niet helemaal gerust, zegt hij later tegen ANP. "Het vraagt veel capaciteit om deze mensen veilig te houden. Als het al aan alle kanten knelt, denk ik niet dat we het onszelf nog lastiger moeten maken".

Wensen coalitie

De coalitie van PVV, VVD, NSC en BBB wil dat de rechter in meer gevallen het Nederlanderschap kan intrekken. Songül Mutluer (GroenLinks-PvdA) verwacht dat dat averechts werkt: "Ze verdwijnen in de illegaliteit en dan zijn wij het zicht helemaal kwijt, met alle risico's van dien." De PVV deed niet aan het debat mee.

Meer uit Politiek

Volgende week enquêteverhoren met Arib en Van Dissel

DEN HAAG (ANP) - De parlementaire enquête over corona gaat volgende week verder met openbare verhoren van toenmalig Tweede Kamervoorzitter Khadija Arib, Jaap van Dissel en Pieter-Jaap Aalbersberg. De week staat in het teken van het begin van de pandemie.

10 uur geleden
Jetten schrok ook van kosten voor privéjets ministers

DEN HAAG (ANP) - Ook premier Rob Jetten schrok van de bedragen die sommige ministeries betaalden voor het inhuren van privéjets, die bewindslieden nodig hadden voor werkreizen. Volgens RTL besteedde de Rijksoverheid de afgelopen vijf jaar bijna 2 miljoen euro aan privévluchten. Vooral het ministerie van Defensie trok hier vaak geld voor uit.

12 uur geleden
Kabinet vindt plan Netanyahu voor Gaza uitermate zorgelijk

DEN HAAG (ANP) - Het plan van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu om een groter deel van de Gazastrook te bezetten is "uitermate zorgelijk", zegt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA). Het past volgens hem niet binnen de afspraken die zijn gemaakt over het staakt-het-vuren.

12 uur geleden
'Vliegend team' rond asiel is opgestart, zegt Van den Brink

DEN HAAG (ANP) - Het 'vliegende team' met ambtenaren dat gemeenten moet bijstaan in kwesties rond de asielopvang is inmiddels actief, zegt asielminister Bart van den Brink. Een woordvoerder van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) meldt dat zeker zes gemeenten zich inmiddels hebben gemeld met vragen. Premier Rob Jetten kondigde het team eerder deze maand aan, maar het was onduidelijk hoe het precies te werk zou gaan.

15 uur geleden
Van Weel: geen geld om verkeersboetes gelijk te houden

DEN HAAG (ANP) - Er is geen geld om de verkeersboetes op het huidige niveau te houden, zei justitieminister David van Weel (VVD) voorafgaand aan de ministerraad. De boetes stijgen net zo snel als de inflatie. Als Van Weel de boetes niet laat oplopen, dan komt hij jaarlijks ongeveer 30 miljoen euro tekort op zijn begroting en dat gaat volgens hem ten koste van bijvoorbeeld de politie of de Mobiele Eenheid (ME).

16 uur geleden
Berendsen noemt gedrag Rusland na drone-incident "roekeloos".

DEN HAAG (ANP) - "Roekeloos" noemt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) het gedrag van Rusland nadat een drone van dat land is neergekomen in het oosten van NAVO-bondgenoot Roemenië. "Het is zorgelijk om te zien", zei hij voor aanvang van de ministerraad.

16 uur geleden
Van den Brink bezoekt Ter Apel en herhaalt roep om opvangplekken

TER APEL (ANP) - Asielminister Bart van den Brink heeft het overvolle aanmeldcentrum in Ter Apel donderdagavond onverwachts bezocht en herhaalde daar zijn oproep aan gemeenten elders in het land om snel te komen met opvangplekken. Tijdens zijn bezoek sprak de CDA-bewindsman met medewerkers van het Rode Kruis, asielzoekers die door drukte niet werden toegelaten tot het asielzoekerscentrum, medewerkers van opvangorganisatie COA en burgemeester Jaap Velema.

1 dag geleden