Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

1400 deelnemers Black Lives Matters Maastricht

1400 deelnemers Black Lives Matters Maastricht

MAASTRICHT (ANP) - Zo'n 1400 mensen hebben meegedaan aan de manifestatie tegen racisme in Maastricht. Dat liet de Veiligheidsregio Zuid Limburg weten. Een woordvoerster van de Veiligheidsregio zei dat de deelnemers zich goed aan de regels hielden.

De meeste mensen zaten op het gras, zoals door de organisatie was gevraagd. Er waren gele vlekken in ronde vorm met spuitbussen op de grond getekend, waarop mensen gingen zitten om de 1,5 meter afstand te bewaren. "We hopen mensen wakker te kunnen schudden en willen mensen in VS laten zien dat we hen steunen", zei een van de organisatoren.

De manifestatie op De Griend langs de Maas begon om 14.00 uur en verliep in een ontspannen sfeer. Rond 15.30 uur eindigde de bijeenkomst. De voertaal tijdens de manifestatie was Engels, slechts enkele mensen spraken de menigte in het Nederlands toe. Dat komt vooral omdat veel deelnemers buitenlandse studenten waren, die geen Nederlands verstaan.

Sprekers

"Je leerde ons Frans, Nederlands, Duits, Engels, Spaans, Portugees en jullie leerden niets!", hield een van de organisatoren, Magali, de menigte voor. Veel witte mensen voelen volgens haar geen enkele empathie voor zwarte mensen. "Ze begrijpen niet waar wij het over hebben."

"Haat is klaar. Genoeg", hield Mireille uit Brunssum de aanwezigen voor. Ze was met haar man Remco bij de actie om zich uit te spreken tegen racisme. Remco zag de demonstranten, zwart en wit, door elkaar zitten op het veld. "Ik roep alle witte Nederlanders op zich uit te spreken tegen racisme. Laat je horen." Als witte man vroeg hij vergeving voor wat zijn voorouders de voorouders van zijn gekleurde echtgenote Mireille hebben aangedaan tijdens de slavernij.

Vrijthof

De organisatie wilde de manifestatie aanvankelijk op het Vrijthof in het stadshart houden. Maar daarvan is afgezien omdat dat plein te klein is voor een te grote toeloop. In overleg met het stadsbestuur is daarom gekozen voor het park De Griend aan de Maas, waar meer uitwijkmogelijkheden zijn. Achteraan De Griend waren de toespraken niet te horen. Dit als gevolg van de drukte en de noodzaak anderhalve meter afstand te bewaren. Maar via een livestream konden mensen de sprekers via hun mobiele telefoon toch volgen.

Het was de tweede manifestatie tegen racisme in Maastricht. Afgelopen maandag deden zo'n honderd mensen mee aan een Black Lives Matter demonstratie. Die was toen op de Markt in Maastricht.

Meer uit Binnenland

Politie haalt servers van malafide proxydienst offline

DEN HAAG (ANP) - De politie heeft deze week servers offline gehaald waarop criminelen misbruik konden maken van IP-adressen van burgers en bedrijven, een zogeheten proxydienst. Een speciaal team van de eenheid Noord-Holland deed onderzoek naar een wereldwijd netwerk van bijna 178.000 apparaten die hiervoor zouden worden gebruikt. Honderden daarvan stonden in Nederland.

22 minuten geleden
Opnieuw hakenkruizen aangebracht in Nieuw-Lekkerland

NIEUW-LEKKERLAND (ANP) - In Nieuw-Lekkerland zijn opnieuw op enkele plekken bekladdingen met hakenkruizen gevonden, laat een woordvoerder van de gemeente Molenlanden donderdag weten. Dat was eerder deze week ook al het geval.

1 uur geleden
Geschil over kosten opgelost, Van Gogh Museum kan gaan renoveren

AMSTERDAM (ANP) - Het Van Gogh Museum in Amsterdam en het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap (OCW) zijn het eens geworden over de financiering van de renovatie van het museumgebouw. Daarmee is de langdurige onzekerheid over de toekomst van het museum weggenomen, meldt het Van Gogh Museum.

1 uur geleden
Nasleep geweld Overasselt kost gemeente 'honderdduizenden' euro's

HEUMEN (ANP) - De geweldsuitbarsting in Overasselt op 1 september heeft de gemeente Heumen sindsdien "honderdduizenden euro's" gekost. Volgens een woordvoerder gaat het over directe kosten verbonden aan het incident, zoals het sluiten van woningen en het instellen van cameratoezicht, en om indirecte kosten. De gemeente is hierover in gesprek met het Rijk. "Het geweldsincident in Overasselt is niet alleen een aangelegenheid van de gemeente Heumen. Het gaat om een landelijk ondermijningsprobleem", aldus de woordvoerder.

1 uur geleden
Bekladdingen Amsterdams stadhuis na pro-Palestijnse demonstratie

AMSTERDAM (ANP) - Het Amsterdamse stadhuis is in de nacht van woensdag op donderdag beklad na een demonstratie. Dat meldt de gemeente. Hoeveel ramen er zijn beklad, weet een woordvoerder niet. De gemeente doet aangifte.

2 uur geleden
Rapport: nog grote achterstand bij Openbaar Ministerie na hack

DEN HAAG (ANP) - Het gaat nog "ruime tijd" duren voordat het Openbaar Ministerie de systemen helemaal "brandveilig" heeft gemaakt na de hack in 2025. In het eindrapport van de commissie onder leiding van Jaap Smit staat dat er ook nog veel preventief werk moet worden gedaan om "brandveilig" te worden.

2 uur geleden
Weer een persoon overleden met het westnijlvirus

BILTHOVEN (ANP) - In de eerste week van oktober is in Nederland een persoon overleden na besmet te zijn geraakt met het westnijlvirus. Volgens de wekelijkse update van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) zijn er tussen 1 en 7 oktober ook drie nieuwe patiënten met het westnijlvirus gemeld. In totaal is dit jaar bij 59 mensen het westnijlvirus vastgesteld, tien van hen zijn overleden.

3 uur geleden