Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

14 klimaatactivisten aangehouden bij ontruiming protest op UvA

14 klimaatactivisten aangehouden bij ontruiming protest op UvA

AMSTERDAM (ANP) - De politie heeft dinsdagavond veertien mensen aangehouden bij het ontruimen van een door klimaatactivisten bezette hal van de Roeterseilandcampus, een complex van de Universiteit van Amsterdam. Ze worden verdacht van onder meer "lokaalvredebreuk en weerspannigheid", meldt de politie op Twitter. Het gebouw is ontruimd en overgedragen aan de universiteit.

De activisten hadden de hal bezet omdat ze willen dat de universiteit de banden met de fossiele industrie verbreekt. Daarom zijn er deze weken ook protesten bij andere academische instellingen.

De demonstranten hadden eerder gezegd dat ze in het UvA-gebouw wilden overnachten. De UvA liet weten dat demonstreren mogelijk is, maar dat overnachten in een van de gebouwen niet is toegestaan. Eerder dit jaar was er ook een klimaatprotest bij een gebouw van de universiteit. Dertig mensen werden toen opgepakt.

De betogers zeggen nu dat de universiteit nog altijd niet ingaat op hun eisen. De UvA besloot in februari om voorlopig geen nieuwe samenwerkingen met bedrijven als Shell aan te gaan. Over bestaande samenwerkingen zou een brede discussie komen. Maar de activisten betwijfelen of dat echt tot verandering gaat leiden.

Vorige week waren er klimaatprotesten bij de Universiteit Utrecht, de Erasmus Universiteit Rotterdam, de TU's van Delft en Eindhoven en op de landbouwhogeschool Van Hall Larenstein in het Gelderse Velp. De politie maakte een einde aan enkele acties. De Universiteit Utrecht besloot na het protest om klimaatverandering voortaan een noodtoestand te noemen. Dat deed de Erasmus Universiteit ook. Later deze maand willen activisten ook demonstreren bij de universiteit in Wageningen.

Meer uit Binnenland

Het Familiediner stopt na 25 jaar en werkt aan laatste seizoen

HILVERSUM (ANP) - Het Familiediner stopt na een kwart eeuw op de Nederlandse televisie. Dat hebben de EO en presentator Bert van Leeuwen bekendgemaakt. "Ik heb goed en slecht nieuws. Het slechte nieuws is: Het Familiediner stopt. Echt waar", zegt Van Leeuwen op sociale media. "Maar het goede nieuws is: we maken nog één serie, dus grijp je kans, voordat het te laat is."

12 minuten geleden
Fietser overleden na ongeluk met auto in Rotterdam

ROTTERDAM (ANP) - Bij een ongeval tussen een auto en een fietser op het Oostmolenerf in Rotterdam is in de nacht van vrijdag op zaterdag een 40-jarige Rotterdammer overleden. Dat meldt de Rotterdamse politie.

6 uur geleden
Truly Naked is de grote winnaar bij uitreiking Gouden Kalveren

UTRECHT (ANP) - Truly Naked is de grote winnaar geworden bij de uitreiking van de Gouden Kalveren, de belangrijkste filmprijzen van Nederland. De film verzilverde maar liefst zes van de zeven nominaties, waaronder die van beste film, beste regie en beste scenario, werd vrijdag duidelijk tijdens de slotavond van het Nederlands Film Festival in de Stadsschouwburg in Utrecht.

11 uur geleden
Hoeveelheid ingeleverd vuurwerk stijgt naar bijna zes ton

DEN HAAG (ANP) - Mensen hebben in de afgelopen week iets meer dan 1600 kilo vuurwerk ingeleverd. Dat kon bij speciale inzamelpunten van de overheid. Volgens cijfers van het ministerie van Justitie en Veiligheid kwam 528 kilo binnen in Zwolle, 342,1 kilo in Amsterdam, 254 kilo in Haarlem en 179,5 kilo in Leiden.

17 uur geleden
Jetten: geen herstelbetalingen na onderzoek koloniale rol Oranjes

DEN HAAG (ANP) - Er komen geen nieuwe herstelbetalingen naar aanleiding van het onderzoek naar de koloniale rol van de Oranjes, zei premier Rob Jetten in zijn wekelijkse persconferentie. Volgens de minister-president loopt er al een meerjarenprogramma sinds de excuses voor het slavernijverleden.

18 uur geleden
Recordaantal Jemenieten lijdt honger dit jaar door conflict

SANAA (ANP/RTR) - Een recordaantal Jemenieten in door de regering gecontroleerde gebieden kon dit jaar niet zijn voedselbehoefte vervullen, volgens het Wereldvoedselprogramma. Dit volgt op het oplaaien van het geweld tussen Saudi-Arabië en de door Iran gesteunde Houthi's.

19 uur geleden
Coördinator racisme: koning voorbeeld voor erkenning kolonialisme

DEN HAAG (ANP) - Het optreden van koning Willem-Alexander is een voorbeeld voor andere koningshuizen wereldwijd hoe om te gaan met de rol die ze in het koloniale verleden hebben gespeeld. Dat zegt Rabin Baldewsingh, de Nationaal Coördinator tegen Discriminatie en Racisme (NCDR) tegen het ANP. "Door dit onderzoek heeft de koning laten zien dat Nederland een voorbeeld is van hoe je het koloniale verleden onder ogen komt. Het erkennen en herkennen is cruciaal voor hoe we daarmee omgaan. Hij maakt mijn werk makkelijker."

20 uur geleden