120 miljoen snelle coronatesten voor armere landen
GENÈVE (ANP) - Circa 120 miljoen snelle coronatesten worden de komende zes maanden verspreid over armere landen. De testen die in een kwartier tot een halfuur duidelijk maken of iemand is besmet met het coronavirus zullen niet meer dan 5 dollar kosten.
Topman Tedros Adhanom Ghebreyesus van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) maakte dat maandag bekend op een persconferentie in Genève. Vorige week werd de eerste snelle diagnostische test goedgekeurd. Ghebreyesus verwacht dat er snel meer volgen. Bij huidige testen duurt het soms dagen voordat er een uitslag is.
Veel landen met een laag of middeninkomen hebben maar weinig testcapaciteit of voldoende getraind laboratoriumpersoneel. De makkelijk te gebruiken snelle testen zouden de pandemie kunnen vertragen en mogelijk ook levens redden. Ze zijn vooral van belang in gebieden waar het virus veel wordt overgedragen, aldus de WHO-baas. "Hoe sneller Covid-19 kan worden gediagnosticeerd, hoe sneller actie kan worden ondernomen om degenen met het virus te behandelen en isoleren en hun contacten te traceren."
Onder meer de stichting van Bill en Melinda Gates draagt bij aan de financiering. Rijkere landen kunnen de sneltesten ook bestellen.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/RTR) - Oekraïne heeft het Europese steunpakket van 90 miljard euro hard nodig, heeft president Volodymyr Zelensky gezegd in een toespraak voor Europese leiders. Hij noemt het geld "de belangrijkste financiële veiligheidsgarantie". "Dit is voor ons van kritiek belang. Het is een hulpbron die levens redt."
7 minuten geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - Israël heeft in aanloop naar de aanvallen op een belangrijk gasveld in Iran wel degelijk overlegd met de Verenigde Staten, zeggen drie anonieme Israëlische functionarissen tegen persbureau Reuters. President Donald Trump schreef op zijn socialemedianetwerk Truth Social dat de VS niet geïnformeerd waren.
41 minuten geledenBEIROET (ANP/AFP) - Bij de Israëlische aanvallen op Libanon zijn tot nu toe meer dan duizend doden gevallen, meldt het Libanese ministerie van Gezondheid. Israël voert sinds 2 maart bombardementen uit op het land, naar eigen zeggen op doelen van de Libanese beweging Hezbollah.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Maar liefst anderhalf uur lang hebben de EU-leiders donderdag op de Hongaarse premier Viktor Orbán ingepraat om zich aan zijn belofte voor de 90 miljard euro voor Oekraïne te houden. Orbán gaf geen krimp en weigert vooralsnog akkoord te gaan. Op de EU-top van december had hij daar wel mee ingestemd.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland en vijf grote bondgenoten staan klaar om bij te dragen aan "passende inspanningen" om de scheepvaart door de Straat van Hormuz te beschermen. Dat zeggen de zes, met ook het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk, Duitsland, Italië en Japan, in een gezamenlijke verklaring. Ze verwelkomen dat landen zijn begonnen aan "voorbereidende planning".
2 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse premier Keir Starmer veroordeelt de Iraanse aanval op een gasinstallatie in Qatar "in de sterkste bewoordingen", schrijft hij op X. Na de aanvallen in de nacht van woensdag op donderdag braken er meerdere branden uit. QatarEnergy meldde "aanzienlijke schade" aan de installaties.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Frankrijk en Duitsland doen een ultieme poging om de gezamenlijke bouw van een nieuw gevechtsvliegtuig te redden. Bemiddelaars krijgen een maand om de ogenschijnlijk uitzichtloze ruzie tussen Duitse en Franse fabrikanten over het prestigieuze project op te lossen.
2 uur geleden