12 miljoen erbij op Giro555, tussenstand nu 150 miljoen euro
DEN HAAG (ANP) - Op Giro555 is tot nog toe ruim 150,1 miljoen euro gedoneerd voor hulp aan Oekraïne. Dat is ruim 12 miljoen euro meer dan op 10 maart, toen de laatste tussenstand van op dat moment 137,4 miljoen euro werd gemeld. Het gironummer werd eind vorige maand namens elf samenwerkende hulporganisaties geopend om geld op te halen voor de getroffenen van de oorlog in Oekraïne.
De inzamelingsactie heeft nu met de opgehaalde 150,1 miljoen euro de op een na hoogste opbrengst ooit voor een Giro555-actie. Alleen de landelijke actie voor de tsunami in Azië in 2004 bracht tot nu toe meer op. Toen werd 208 miljoen euro gedoneerd. "Dit is een enorm groot bedrag, waarvoor heel veel hulp kan worden geboden. Wat in Oekraïne gebeurt, raakt mensen in Nederland. Het is dichtbij en er is sprake van veel machteloosheid en solidariteit", aldus actievoorzitter Kees Zevenbergen.
De rekening voor de actie zal in elk geval tot 31 augustus open blijven, laten de hulporganisaties weten. Ze mogen de actieopbrengst binnen maximaal drie jaar besteden.
Klein land
Volgens Zevenbergen heeft Nederland "als klein land" in verhouding veel gedoneerd. In het Verenigd Koninkrijk, is er na de eerste actieweek 150 miljoen Britse pond, zo’n 177 miljoen euro, opgehaald, geeft hij als voorbeeld aan. "In België werd gisteren 17,7 miljoen euro voor Oekraïne ingezameld."
Vorige week maandag vond een landelijke actiedag van Giro555 voor Oekraïne plaats. Die actiedag ging van start met een tot dan toe gedoneerd bedrag van 21,4 miljoen euro. ‘s Avonds was er ruim 106 miljoen euro opgehaald. Het kabinet legde daar nog eens 15 miljoen euro bij.
Voedselkonvooien
Met de opbrengst bieden hulporganisaties noodhulp zoals onderdak, medische zorg en schoon drinkwater aan getroffen Oekraïners. Volgens Giro555 is de hulpverlening in Oekraïne en aangrenzende landen in volle gang. In Oekraïne gaat het om het bevoorraden van schuilplekken met waterflessen, matrassen, dekens, voedselpakketten en medicijnen. Ook gaan voedselkonvooien vanuit Hongarije naar Oekraïense steden om ze te bevoorraden. Voor gevluchte mensen in buurlanden wordt een warme maaltijd geregeld, of ze worden naar een veilige plek gebracht.
Door de hoge opbrengst kan Giro555 naar eigen zeggen ook hulp op langere termijn bieden. "We kijken dan naar de wederopbouw en bijvoorbeeld ondersteuning bij trauma", aldus Zevenbergen.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Vincent Karremans wil in het volgende kabinet graag door als minister van Economische Zaken. Dat zegt de VVD-politicus in een interview met De Telegraaf. "Als je aan een ondernemer zoals ik vraagt om opnieuw minister van Economische Zaken te worden, dan is dat natuurlijk vragen naar de bekende weg: dat zou ik heel leuk vinden, maar ik moet net als iedereen afwachten."
45 minuten geledenDEN BOSCH (ANP) - De opbrengst van 3FM Serious Request is met nog een dag te gaan al bijna recordhoog. Na vijf dagen hebben dj's Barend van Deelen, Sophie Hijlkema en Mart Meijer in het Glazen Huis in Den Bosch 12.288.653 euro voor Spieren voor Spieren opgehaald, is dinsdag op NPO 3FM bekendgemaakt.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Explosieven Opruimingsdienst Defensie (EOD) heeft dit jaar 3438 explosieven onschadelijk gemaakt, veel meer dan de 2455 van het jaar ervoor. In de meeste gevallen ging het om bommen en granaten uit de Tweede Wereldoorlog die niet ontploft waren.
11 uur geledenNUNSPEET (ANP) - De 56-jarige bestuurster die maandagavond met haar auto inreed op een groep mensen in Nunspeet, was niet onder invloed van drugs of alcohol. Dat meldt de politie dinsdagmiddag.
12 uur geledenUTRECHT (ANP) - De Domtoren in Utrecht heeft afgelopen zondag de 100.000e bezoeker van dit jaar verwelkomd en daarmee is het record uit 2017 verbroken: in dat jaar beklommen 92.000 mensen de toren. Dat meldt Utrecht Marketing, die de Domtoren exploiteert.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlandse boeren hoeven niet te rekenen op een nieuwe uitzondering op de Europese mestregels. Demissionair landbouwminister Femke Wiersma had daartoe een verzoek ingediend bij Eurocommissaris Jessika Roswall (Milieu), maar dat is afgewezen. Dat meldt de BBB-bewindsvrouw aan de Tweede Kamer. "Ik vind dit besluit van de Europese Commissie zeer teleurstellend", schrijft zij.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Zowel op maandag als op dinsdag zijn er vernielingen geweest bij de Britse ambassade in Den Haag, meldt de politie. Maandag rond 06.00 uur is een steen door een ruit aan de Lange Voorhout gegooid en is graffiti op het gebouw gespoten. Daarvoor is een 38-jarige man uit Den Haag aangehouden. Dinsdag zijn de deur en gevel met rode vloeistof beklad.
15 uur geleden