110 Palestijnse gevangenen na uren uitstel vrijgelaten
RAMALLAH (ANP/AFP) - Na uren uitstel zijn uiteindelijk toch 110 Palestijnse gevangenen vrijgelaten, meldt Israël. Zij werden in Ramallah opgewacht door honderden blije Palestijnen. De gevangenen zouden eigenlijk al eerder vrijkomen, maar de Israëlische premier Benjamin Netanyahu besloot op het laatste moment om dat uit te stellen.
Netanyahu was boos over de chaos die was ontstaan bij de vrijlating van gijzelaars in de Gazastrook. Zij moesten met moeite door een grote menigte Palestijnen worden geleid. Netanyahu eiste garanties van Hamas dat dit bij volgende overdrachten veiliger zou verlopen en die garanties heeft hij naar eigen zeggen ook gekregen.
Een van de Palestijnen die nu is vrijgekomen is Zakaria Zubeidi. Hij was een kopstuk van de al-Aqsa-martelarenbrigade en werd een bekend figuur tijdens de Tweede Intifada, een grote Palestijnse opstand tegen de Israëlische bezetting tussen 2000 en 2005. Zubeidi zou volgens de Israëlische veiligheidsdiensten verantwoordelijk zijn geweest voor een aantal dodelijke aanslagen. Hij werd opgepakt in 2019.
Sinds het staakt-het-vuren is ingegaan op 19 januari zijn nu in totaal vierhonderd Palestijnse gevangenen vrijgekomen. Hamas en Islamitische Jihad lieten vijftien gijzelaars gaan. De volgende gevangenenruil staat volgens Israël zaterdag op het programma. Dan zou Hamas vier mannen laten gaan, in ruil voor een nog onbekend aantal Palestijnse gevangenen.
Meer uit Buitenland
COLOMBO (ANP/AFP/RTR) - Na het zinken van een Iraans marineschip voor de Sri Lankaanse kust zijn meerdere doden geborgen. Het reddingswerk gaat door, zegt de Sri Lankaanse marine. Hoeveel opvarenden zijn omgekomen, zijn gered en nog worden vermist is onduidelijk.
56 minuten geledenNAJAF (ANP/AFP) - De hoogste sjiitische geestelijke in Irak, grootayatollah Ali Al-Hussein al-Sistani, heeft de moslims opgeroepen solidair te zijn met Iran. Hij noemt de aanvallen van Israël en de VS op Iran "een ongerechtvaardigde oorlog".
1 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Het Israëlische leger heeft de Libanese bevolking ten zuiden van de rivier de Litani opgedragen daar weg te gaan. De mensen moeten voor hun eigen veiligheid naar het noorden en de rivier oversteken.
1 uur geledenSYDNEY (ANP/AFP) - De Canadese premier Mark Carney heeft de situatie in het Midden-Oosten omschreven als het falen van de internationale orde. Dat deed hij tijdens een bezoek aan het Lowy Institute in Sydney.
3 uur geledenMADRID (ANP/AFP) - De Spaanse premier Pedro Sánchez heeft in een televisietoespraak zijn weerzin geuit tegen de aanvallen op Iran. "Spanje zegt nee tegen oorlog", aldus Sánchez, die eraan toevoegde dat dit is hoe de grootste rampen voor de mensheid beginnen. "Spanje is tegen deze ramp."
3 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Een uitvaartplechtigheid van drie dagen is aangekondigd ter ere van de omgekomen hoogste leider van Iran, Ali Khamenei, aldus Iraanse staatsmedia. De plechtigheid begint woensdag 19.30 uur Nederlandse tijd in het centrum van Teheran, in en rond de moskee die is genoemd naar zijn voorganger, ayatollah Ruhollah Khomeini (1902-1989).
4 uur geledenNEW YORK/TEHERAN (ANP) - Sinds het begin van de oorlog in Iran zijn tot nu toe 1097 burgerdoden in Iran gevallen, volgens gegevens van een mensenrechtenorganisatie. Onder hen bevinden zich 181 kinderen. Dat meldt het in de VS gevestigde Human Rights Activists News Agency (HRANA), dat over een uitgebreid netwerk in Iran beschikt.
7 uur geleden