110 Palestijnse gevangenen na uren uitstel vrijgelaten
RAMALLAH (ANP/AFP) - Na uren uitstel zijn uiteindelijk toch 110 Palestijnse gevangenen vrijgelaten, meldt Israël. Zij werden in Ramallah opgewacht door honderden blije Palestijnen. De gevangenen zouden eigenlijk al eerder vrijkomen, maar de Israëlische premier Benjamin Netanyahu besloot op het laatste moment om dat uit te stellen.
Netanyahu was boos over de chaos die was ontstaan bij de vrijlating van gijzelaars in de Gazastrook. Zij moesten met moeite door een grote menigte Palestijnen worden geleid. Netanyahu eiste garanties van Hamas dat dit bij volgende overdrachten veiliger zou verlopen en die garanties heeft hij naar eigen zeggen ook gekregen.
Een van de Palestijnen die nu is vrijgekomen is Zakaria Zubeidi. Hij was een kopstuk van de al-Aqsa-martelarenbrigade en werd een bekend figuur tijdens de Tweede Intifada, een grote Palestijnse opstand tegen de Israëlische bezetting tussen 2000 en 2005. Zubeidi zou volgens de Israëlische veiligheidsdiensten verantwoordelijk zijn geweest voor een aantal dodelijke aanslagen. Hij werd opgepakt in 2019.
Sinds het staakt-het-vuren is ingegaan op 19 januari zijn nu in totaal vierhonderd Palestijnse gevangenen vrijgekomen. Hamas en Islamitische Jihad lieten vijftien gijzelaars gaan. De volgende gevangenenruil staat volgens Israël zaterdag op het programma. Dan zou Hamas vier mannen laten gaan, in ruil voor een nog onbekend aantal Palestijnse gevangenen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De regering van de Amerikaanse president Donald Trump heeft een onderzoek aangekondigd naar Brown University na de dodelijke schietpartij eerder deze maand. Het ministerie van Onderwijs gaat onderzoeken of Brown de Clery Act heeft overtreden. De wet uit 1990 verplicht hogescholen en universiteiten die federale financiering ontvangen om bepaalde veiligheids- en beveiligingsprocedures na te leven.
32 minuten geledenPALM BEACH (ANP) - "Misschien verkopen we het, misschien houden we het," zei de Amerikaanse president Donald Trump maandag over de olie die de VS recent hebben ingenomen voor de kust van Venezuela. Mogelijk kan de olie worden gebruikt om de strategische reserves van de VS aan te vullen, aldus Trump.
2 uur geledenMAR-A-LAGO (ANP) - De Verenigde Staten gaan zeker twee nieuwe slagschepen bouwen. Dat kondigde de Amerikaanse president Donald Trump maandag aan bij een persconferentie in Mar-a-Lago met defensieminister Pete Hegseth. Uiteindelijk moeten er tussen de 20 en 25 nieuwe schepen worden gebouwd, zei Trump.
3 uur geledenPALM BEACH (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft maandag gezegd dat de Verenigde Staten Groenland "moeten hebben". Niet vanwege kritieke mineralen, maar om redenen van nationale veiligheid, aldus Trump.
3 uur geledenALEPPO (ANP/AFP/DPA) - Zeker drie mensen zijn om het leven gekomen door nieuw geweld in Syrië. Troepen van de nieuwe regering raakten in conflict met strijders van de door Koerden aangestuurde SDF-militie. Beide partijen hebben hun troepen opdracht gegeven de strijd te staken.
5 uur geledenCARACAS/MOSKOU (ANP/AFP) - Venezuela geniet Ruslands "volledige steun" in het oplopende conflict met de Verenigde Staten. Dat melden zowel Moskou als de regering van het Zuid-Amerikaanse land, nadat hun buitenlandministers elkaar eerder op de dag telefonisch hadden gesproken.
10 uur geledenABUJA (ANP/AFP) - De laatste leerlingen die werden gevangengenomen bij de massagijzeling bij een katholieke kostschool in Nigeria afgelopen maand, zijn vrijgelaten. Dat meldt de regering in dat land. Begin december werd al een honderdtal scholieren vrijgelaten. Nu gaat het om zo'n 130 leerlingen. In totaal werden 303 kinderen en twaalf personeelsleden gegijzeld. Vijftig van hen wisten kort na de ontvoering te ontsnappen.
11 uur geleden