Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

110 Palestijnse gevangenen na uren uitstel vrijgelaten

110 Palestijnse gevangenen na uren uitstel vrijgelaten

RAMALLAH (ANP/AFP) - Na uren uitstel zijn uiteindelijk toch 110 Palestijnse gevangenen vrijgelaten, meldt Israël. Zij werden in Ramallah opgewacht door honderden blije Palestijnen. De gevangenen zouden eigenlijk al eerder vrijkomen, maar de Israëlische premier Benjamin Netanyahu besloot op het laatste moment om dat uit te stellen.

Netanyahu was boos over de chaos die was ontstaan bij de vrijlating van gijzelaars in de Gazastrook. Zij moesten met moeite door een grote menigte Palestijnen worden geleid. Netanyahu eiste garanties van Hamas dat dit bij volgende overdrachten veiliger zou verlopen en die garanties heeft hij naar eigen zeggen ook gekregen.

Een van de Palestijnen die nu is vrijgekomen is Zakaria Zubeidi. Hij was een kopstuk van de al-Aqsa-martelarenbrigade en werd een bekend figuur tijdens de Tweede Intifada, een grote Palestijnse opstand tegen de Israëlische bezetting tussen 2000 en 2005. Zubeidi zou volgens de Israëlische veiligheidsdiensten verantwoordelijk zijn geweest voor een aantal dodelijke aanslagen. Hij werd opgepakt in 2019.

Sinds het staakt-het-vuren is ingegaan op 19 januari zijn nu in totaal vierhonderd Palestijnse gevangenen vrijgekomen. Hamas en Islamitische Jihad lieten vijftien gijzelaars gaan. De volgende gevangenenruil staat volgens Israël zaterdag op het programma. Dan zou Hamas vier mannen laten gaan, in ruil voor een nog onbekend aantal Palestijnse gevangenen.

Meer uit Buitenland

Melania zit volgende week vergadering VN-Veiligheidsraad voor

NEW YORK (ANP/AFP) - Melania Trump zit volgende week een vergadering van de VN-Veiligheidsraad voor. Het is de eerste keer dat een first lady een dergelijke functie bekleedt. Melania zal "de rol van onderwijs benadrukken bij het bevorderen van tolerantie en wereldvrede", meldt haar kantoor in een verklaring.

5 uur geleden
Onderhandelaars in Genève bellen met Zelensky na afloop overleg

GENÈVE (ANP) - De Amerikaanse en Oekraïense delegaties die donderdag hebben overlegd in Genève hebben na afloop van hun gesprek gebeld met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Hij schrijft op X dat er een "grote bereidheid" is voor een volgende bijeenkomst, waar ook de Russen zouden moeten aansluiten.

5 uur geleden
Kansas trekt rijbewijzen en geboorteakten van trans personen in

TOPEKA (ANP/RTR) - De Amerikaanse staat Kansas heeft de rijbewijzen en geboorteakten van transgender personen ongeldig verklaard, omdat zij hun gender op deze documenten hebben laten wijzigen. Volgens een wet die donderdag is ingegaan, is het in de staat verboden om je gender te wijzigen na je geboorte. De maatregel treft meer dan duizend mensen.

6 uur geleden
Dode op speedboot bij Cuba wilde opstand ontketenen

TAMPA (ANP/AFP) - Een van de mannen die woensdag op een speedboot werd doodgeschoten door de Cubaanse kustwacht, was van plan om een opstand te ontketenen op het eiland. Dat zegt een politieke bondgenoot van de man tegen persbureau AFP.

6 uur geleden
Onderhandelingen Iran en VS in Genève afgelopen

GENÈVE (ANP) - De onderhandelingen tussen de VS en Iran in Genève zijn afgelopen. Dat meldt de bemiddelaar namens Oman, minister van Buitenlandse Zaken Badr bin Hamad al-Busaidi, op X. Volgens al-Busaidi is er "significante vooruitgang" gemaakt en worden de gesprekken komende week voortgezet in Wenen.

6 uur geleden
Afghanistan claimt vergeldingsaanvallen op Pakistan

KABUL (ANP/AFP/RTR) - Afghanistan zegt vergeldingsaanvallen te hebben uitgevoerd tegen Pakistan. Daarbij zouden meerdere uitvalsbases in het grensgebied in dat land zijn ingenomen, aldus Afghaanse overheidsfunctionarissen. Pakistan zegt op zijn beurt "zonder aanleiding" te zijn aangevallen en stelt dat zijn leger "onmiddellijk" heeft teruggeslagen.

7 uur geleden
Tsjechië neemt afstand van NAVO-afspraak hoger defensiebudget

PRAAG (ANP/RTR) - De nieuwe Tsjechische regering neemt afstand van de verhoging van de defensie-uitgaven die de NAVO-landen hebben afgesproken. Tsjechië bezuinigt juist op defensie en is "zeker niet" op weg om de NAVO-norm te halen, zegt premier Andrej Babis.

8 uur geleden