100.000 stemmen op 'niemand' zetten Biden onder druk in Michigan
LANSING (ANP) - Kiezers hebben de Democratische voorverkiezing in Michigan aangegrepen om te protesteren tegen de wijze waarop president Joe Biden omgaat met de crisis in de Gazastrook. Meer dan 100.000 mensen steunden bij het stemmen geen enkele kandidaat, schreven Amerikaanse media nadat vrijwel alle stemmen waren geteld.
Activisten hadden kiezers opgeroepen op hun stembiljet het vakje 'uncommitted' aan te vinken om een signaal af te geven richting Biden. Die kreeg zelf meer dan 618.000 stemmen, circa 81 procent van het totaal. Toch kan dergelijke onvrede onder zijn achterban problematisch zijn bij de presidentsverkiezingen. De Democrate Hillary Clinton verloor in Michigan in 2016 van de Republikein Donald Trump met slechts 11.000 stemmen verschil.
In Michigan wonen relatief veel Amerikanen van Arabische komaf. De protestactie tegen Biden kreeg ook de steun van prominenten uit de staat, zoals parlementariër Rashida Tlaib. Het initiatief kan bovendien navolging krijgen in andere staten. Actiegroep Listen to Michigan heeft volgens The New York Times contact met medestanders in staten als Minnesota en Washington. Daar worden ook nog voorverkiezingen gehouden.
De activisten van Listen to Michigan zeggen dat het Gazabeleid van Biden slecht valt bij zijn achterban. De meeste Democraten vinden volgens de groep dat Biden "oorlog en genocide" financiert in dat gebied. Amerikaanse media schrijven dat ook onder jonge progressieve kiezers frustratie leeft over de Amerikaanse steun voor Israël, terwijl de president de steun van die groep juist hard nodig heeft om herkozen te worden.
Meer uit Buitenland
WENEN (ANP) - Door een lawine in Oostenrijk zijn drie Tsjechische skiërs om het leven gekomen, meldt de politie. Het totale dodental door lawines in de Oostenrijkse Alpen zaterdag komt daarmee op acht. Eerder op de dag vielen al vijf doden bij twee afzonderlijke incidenten in de regio Pongau, ten zuiden van Salzburg.
36 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump wil dat landen minstens 1 miljard dollar (ruim 860 miljoen euro) bijdragen om permanent lid te worden van de nieuwe internationale vredesraad. Dat staat in een concepthandvest dat is ingezien door persbureau Bloomberg.
1 uur geledenTABQA (ANP/AFP) - Het Syrische leger is verder opgerukt in het noorden van het land. Daardoor hebben ze nu gebieden in handen die lange tijd gecontroleerd werden door de Koerden.
3 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft zich kritisch uitgelaten over de plannen van de Amerikaanse president Donald Trump voor internationale raden die een Palestijns overgangsbestuur in de Gazastrook moeten controleren of bijstaan.
8 uur geledenANKARA/BUENOS AIRES/CAÏRO (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft ook zijn Argentijnse, Egyptische en Turkse ambtgenoten uitgenodigd om zitting te nemen in een 'Raad van Vrede'. Die moet toezicht gaan houden op het overgangsbestuur in de Gazastrook. De uitnodigingen zijn in de betrokken hoofdsteden bevestigd. Er is niets gezegd over eventuele aanvaardingen van deze uitnodiging.
11 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - Bij een zware aanrijding in de Surinaamse hoofdstad Paramaribo zijn zaterdagochtend vroeg vier doden gevallen, meldt de politie. Kort na 06.00 uur lokale tijd, nog voor de zonsopgang, was er een botsing tussen een personenauto en een personenbus. De bus is waarschijnlijk enkele malen over de kop geslagen en er zijn passagiers uit de ramen geslingerd. Een van de doden zou een kind zijn. De juiste toedracht wordt onderzocht.
11 uur geledenKAMALA (ANP/AFP) - De zittende president Yoweri Museveni heeft de presidentsverkiezingen in Oeganda gewonnen. Hij sleept daarmee een zevende termijn binnen. Volgens de kiescommissie kreeg Museveni ruim 70 procent van de stemmen. Zijn belangrijkste tegenstander, zanger Bobi Wine, behaalde 24 procent van de stemmen. Wine rept van fraude.
12 uur geleden