100.000 stemmen op 'niemand' zetten Biden onder druk in Michigan
LANSING (ANP) - Kiezers hebben de Democratische voorverkiezing in Michigan aangegrepen om te protesteren tegen de wijze waarop president Joe Biden omgaat met de crisis in de Gazastrook. Meer dan 100.000 mensen steunden bij het stemmen geen enkele kandidaat, schreven Amerikaanse media nadat vrijwel alle stemmen waren geteld.
Activisten hadden kiezers opgeroepen op hun stembiljet het vakje 'uncommitted' aan te vinken om een signaal af te geven richting Biden. Die kreeg zelf meer dan 618.000 stemmen, circa 81 procent van het totaal. Toch kan dergelijke onvrede onder zijn achterban problematisch zijn bij de presidentsverkiezingen. De Democrate Hillary Clinton verloor in Michigan in 2016 van de Republikein Donald Trump met slechts 11.000 stemmen verschil.
In Michigan wonen relatief veel Amerikanen van Arabische komaf. De protestactie tegen Biden kreeg ook de steun van prominenten uit de staat, zoals parlementariër Rashida Tlaib. Het initiatief kan bovendien navolging krijgen in andere staten. Actiegroep Listen to Michigan heeft volgens The New York Times contact met medestanders in staten als Minnesota en Washington. Daar worden ook nog voorverkiezingen gehouden.
De activisten van Listen to Michigan zeggen dat het Gazabeleid van Biden slecht valt bij zijn achterban. De meeste Democraten vinden volgens de groep dat Biden "oorlog en genocide" financiert in dat gebied. Amerikaanse media schrijven dat ook onder jonge progressieve kiezers frustratie leeft over de Amerikaanse steun voor Israël, terwijl de president de steun van die groep juist hard nodig heeft om herkozen te worden.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - Volgens de Amerikaanse president Donald Trump is de Russische president Vladimir Poetin bereid een week de aanvallen op de Oekraïense hoofdstad Kyiv en andere Oekraïense steden te staken tijdens de bittere kou in het land. Trump zei dat hij aan Poetin had gevraagd een week niet te schieten en die zou daarmee hebben ingestemd.
44 minuten geledenTEHERAN (ANP) - Europa doet niets om te voorkomen dat er oorlog uitbreekt in Iran en maakt het alleen maar erger, zegt de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi op X. Dat de Iraanse Revolutionaire Garde op de terreurlijst is gezet, is volgens de minister "een grote strategische fout".
51 minuten geledenMADRID (ANP/AFP) - Volgens de Spaanse regering verspreiden oppositiepartijen "absurde" informatie over de treinramp van 18 januari, waarbij 45 mensen omkwamen. De minister van Transport zegt dat rechtse partijen "angst zaaien" en "onrust aanwakkeren" na de botsing tussen twee hogesnelheidstreinen in de regio Andalusië.
2 uur geledenGAZA-STAD (ANP/AFP) - De lichamen van vijftien dode Palestijnen zijn vrijgegeven door Israël en overgebracht naar Gaza. Het Rode Kruis heeft geholpen de doden over te brengen, meldt het Internationale Comité van het Rode Kruis (ICRC). "Hiermee is een eind gekomen aan een maanden durende operatie die gezinnen heeft herenigd en de implementatie van de overeenkomst van het staakt-het-vuren heeft ondersteund", aldus de organisatie.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) komt op de Europese terroristenlijst, zo hebben de EU-ministers van Buitenlandse Zaken donderdag besloten. Het heeft lang geduurd voordat de EU hiertoe is gekomen, maar nadat een aantal grote landen waaronder Frankrijk overstag ging, stemden donderdag ook kleinere landen ermee in. Voor een dergelijk besluit is unanimiteit vereist.
3 uur geledenMINNEAPOLIS (ANP) - Meer samenwerking met lokale autoriteiten kan leiden tot minder ICE-agenten op straat. Dat heeft Tom Homan, die zich bezighoudt met grenskwesties en nu in Minnesota toeziet op het werk van die federale immigratiedienst en de grenspolitie, donderdag gezegd. Homan pleit voor meer contact met lokale gevangenissen, voordat zij "veiligheidsdreigingen" vrijlaten. "Het zal minder agenten vergen op die manier", aldus Homan.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie wil het EU-visumbeleid aanpassen met de wortel-en-stokmethode; een systeem van belonen en straffen. Niet-EU-landen die uitgeprocedeerde asielzoekers terugnemen, worden daarvoor beloond met soepelere regels. Landen die weigeren uitgeprocedeerde asielzoekers terug te nemen, worden in de toekomst juist bestraft met strengere voorwaarden voor hun burgers om een visum voor de EU te bemachtigen. Dat staat in de donderdag gepresenteerde visumstrategie van de Commissie.
5 uur geleden