10-puntenplan om stikstofvertraging energietransitie te voorkomen
ROTTERDAM (ANP) - De energietransitie moet niet vertragen als gevolg van de stikstofproblemen. Om die reden komen sectorpartijen, waaronder de Nederlandse Vereniging Duurzame Energie (NVDE), met een reeks voorstellen om dat te voorkomen. Ook al omdat de energieplannen volgens de planschrijvers uiteindelijk bijdragen aan het voorkomen van stikstofuitstoot.
In het tienpuntenplan staat onder andere dat er direct begonnen moet worden met het verminderen van de uitstoot van stikstof in de omgeving van Natura2000-gebieden. Daarmee wordt er ook stikstofruimte gecreëerd voor bijvoorbeeld het afgeven van bouwvergunningen, aldus het plan. Om de vaart erin te houden moet dit deel van het plan worden losgekoppeld van de integrale aanpak.
Verder pleiten de initiatiefnemers, waaronder ook energiebedrijven, het Havenbedrijf Rotterdam en Netbeheer Nederland, voor een gebiedsgerichte aanpak. Ook zou voor energieprojecten op meerdere vlakken een uitzondering moeten gelden wat betreft vergunningverlening. Dit vanwege de positieve impact van deze projecten op de toekomstige uitstoot.
Ook moet er volgens het plan een innovatiefonds worden opgericht voor het toepassen van de best beschikbare technieken op het gebied van stikstofreductie. Met dit fonds zouden nieuwe technologieën moeten worden gefinancierd, aangejaagd en opgeschaald, zo valt te lezen. Verder zou er een landelijke pool van stikstofdeskundigen en ecologen moeten komen die overheden en initiatiefnemers bij kan staan bij het maken berekeningen, zoals het in kaart brengen van de gevolgen van projecten.
"Om klimaatverandering tegen te gaan is snel meer CO2-uitstoot verminderen cruciaal. Energietransitie-projecten leiden bovendien veelal tot lagere structurele stikstofemissies. Het kabinet moet het probleem in de bouwfase van deze projecten daarom snel aanpakken", aldus NVDE-voorzitter Olof van der Gaag. "Dat helpt het stikstofprobleem op te lossen en voorkomt onzekerheid en vertraging in de energietransitie."
Meer uit Financieel
NEW DELHI (ANP/RTR) - India en de Europese Unie zijn klaar met de onderhandelingen over een vrijhandelsakkoord, meldt de Indiase handelssecretaris Rajesh Agrawal. De deal zou dinsdag ondertekend kunnen worden tijdens de EU-India-top.
11 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Tweedehands elektrische auto's zijn vorig jaar goedkoper geworden in Nederland. De gemiddelde prijs lag in 2025 op 34.600 euro, meldt het Europese onlineautoplatform AutoScout24 op basis van eigen gegevens. Dat is 8,7 procent goedkoper dan in 2024.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De ACM keurt de overname van de overige aandelen van HEMA door de familie Van Eerd goed. Daarmee is een belangrijke horde genomen om de winkelketen volledig eigendom te maken van de familie achter supermarktketen Jumbo. De Belgische mededingingsautoriteiten en de ondernemingsraad moeten nog hun goedkeuring geven.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - HEMA maakt zijn bekende rookworst weer volgens het originele recept. Ruim een jaar geleden was de winkelketen overgestapt op een ander recept, bij een andere leverancier, om te voldoen aan het Beter Leven Keurmerk. "Het bleek echter een uitdaging om die herkenbare HEMA-smaak volledig te behouden", erkent HEMA nu.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie gaat onderzoek doen naar socialmediaplatform X en chatbot Grok, die AI-naaktbeelden van vrouwen en kinderen genereert. Dat zou in overtreding zijn van de Europese techregels. Zowel Grok als X is eigendom van Elon Musk.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) maakt zich zorgen over de afname van de concurrentie in Nederland in het afgelopen decennium. De toezichthouder wijst op de nadelen voor consumenten, want voldoende concurrentie dwingt bedrijven om de prijzen laag te houden, de kwaliteit te verbeteren en te blijven innoveren. De ACM zegt met nieuwe bevoegdheden beter te kunnen ingrijpen.
3 uur geledenWENEN (ANP) - Oliekartel OPEC+ houdt de olieproductie bij de komende vergadering naar verwachting opnieuw ongewijzigd. Dat melden bronnen bij OPEC+ aan persbureau Bloomberg. De organisatie, met Saudi-Arabië en Rusland als belangrijkste leden, vergadert op zondag 1 februari via videoverbinding over de productie.
4 uur geleden