10-puntenplan om stikstofvertraging energietransitie te voorkomen
ROTTERDAM (ANP) - De energietransitie moet niet vertragen als gevolg van de stikstofproblemen. Om die reden komen sectorpartijen, waaronder de Nederlandse Vereniging Duurzame Energie (NVDE), met een reeks voorstellen om dat te voorkomen. Ook al omdat de energieplannen volgens de planschrijvers uiteindelijk bijdragen aan het voorkomen van stikstofuitstoot.
In het tienpuntenplan staat onder andere dat er direct begonnen moet worden met het verminderen van de uitstoot van stikstof in de omgeving van Natura2000-gebieden. Daarmee wordt er ook stikstofruimte gecreëerd voor bijvoorbeeld het afgeven van bouwvergunningen, aldus het plan. Om de vaart erin te houden moet dit deel van het plan worden losgekoppeld van de integrale aanpak.
Verder pleiten de initiatiefnemers, waaronder ook energiebedrijven, het Havenbedrijf Rotterdam en Netbeheer Nederland, voor een gebiedsgerichte aanpak. Ook zou voor energieprojecten op meerdere vlakken een uitzondering moeten gelden wat betreft vergunningverlening. Dit vanwege de positieve impact van deze projecten op de toekomstige uitstoot.
Ook moet er volgens het plan een innovatiefonds worden opgericht voor het toepassen van de best beschikbare technieken op het gebied van stikstofreductie. Met dit fonds zouden nieuwe technologieën moeten worden gefinancierd, aangejaagd en opgeschaald, zo valt te lezen. Verder zou er een landelijke pool van stikstofdeskundigen en ecologen moeten komen die overheden en initiatiefnemers bij kan staan bij het maken berekeningen, zoals het in kaart brengen van de gevolgen van projecten.
"Om klimaatverandering tegen te gaan is snel meer CO2-uitstoot verminderen cruciaal. Energietransitie-projecten leiden bovendien veelal tot lagere structurele stikstofemissies. Het kabinet moet het probleem in de bouwfase van deze projecten daarom snel aanpakken", aldus NVDE-voorzitter Olof van der Gaag. "Dat helpt het stikstofprobleem op te lossen en voorkomt onzekerheid en vertraging in de energietransitie."
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Hewlett Packard Enterprise (HPE) behoorde dinsdag tot de grote winnaars op de beurzen in New York. Beleggers reageerden enthousiast op de kwartaalresultaten van de fabrikant van AI-servers. Ook verhoogde HPE de omzetverwachting voor het hele jaar. Door de sterke vraag naar infrastructuur voor kunstmatige intelligentie (AI) denkt het bedrijf nu zijn financiële doelstellingen voor de lange termijn twee jaar eerder te behalen. Het aandeel werd ruim 35 procent hoger gezet.
56 minuten geledenREYNOLDSBURG (ANP/BLOOMBERG) - Lingerieconcern Victoria's Secret heeft zijn financiële verwachtingen verhoogd na een sterk eerste kwartaal. Daarmee lijkt topvrouw Hillary Super voortgang te maken met haar 'new era of sexy'-herstelplan voor het Amerikaanse merk. Zij richt zich met Victoria's Secret meer op de verkoop van bh's en het merk PINK, dat gericht is op jongere shoppers.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Ongeveer tweehonderd vluchten op Brussels Airport gaan niet door vanwege de staking bij luchtverkeersleider Skeyes, meldt persbureau Belga. Eerder werd bekend dat door de acties tussen 14.00 uur en 21.00 uur geen vluchten plaatsvinden van en naar België.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - De aangekondigde stakingen bij de zuivelindustrie gaan dinsdagavond van start. Dat meldt vakbond FNV. Werknemers leggen het werk vanaf 22.00 uur neer bij vestigingen van FrieslandCampina in Meppel en Beilen. Woensdagochtend volgt ook een vestiging in Nuenen. De stakingen duren tot woensdagavond 22.00 uur.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - De wapenexport van Israël is in 2025 voor het vijfde jaar op rij naar een nieuw recordniveau gestegen, aangejaagd door de uitvoer van raketten en luchtafweersystemen. Volgens het Israëlische ministerie van Defensie steeg de exportwaarde met bijna 30 procent tot ruim 19 miljard dollar. Over de afgelopen vijf jaar is de export van wapens en defensiegoederen van Israël meer dan verdubbeld.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - "Met de kennis van nu had ik er eerder iets mee moeten doen", zegt Donald Pols nu NRC zijn extreemrechtse verleden als jongvolwassene in Zuid-Afrika heeft onthuld. "Maar aan wie moest ik verantwoording afleggen toen ik 25 was? Ik was een nobody. Jullie beoordelen mij vanuit wie ik nu ben, een invloedrijke Nederlander. Maar het heeft dertig jaar geduurd om daar te komen", zegt Pols in een interview met de krant.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) legt boetes op aan bedrijven actief in de grond-, weg- en waterbouw vanwege vervalsing bij een gemeentelijke aanbesteding. Bij de verboden afspraak waren drie bedrijven betrokken: Bouwhuis, Timmerhuis en Van Gelder. Zij spraken onderling hun inschrijfprijzen af en bepaalden zo wie de opdracht zou winnen, aldus de ACM.
4 uur geleden