1 op 5 in 2024 opgepakte personen had registratie verward gedrag
DEN HAAG (ANP) - Van alle verdachten die vorig jaar werden aangehouden, had 20 procent een of meerdere registraties van "onbegrepen of verward" gedrag achter zijn of haar naam staan, meldt de politie. Het aantal incidenten met mensen met verward gedrag was in 2024 opnieuw hoger dan het jaar daarvoor. Volgens de politie kan in elk geval een deel van de incidenten met verwarde personen voorkomen worden door hen de zorg te geven die zij nodig hebben.
Vorig jaar registreerde de politie 149.827 incidenten met mensen die "onbegrepen of verward gedrag" vertoonden. Dit is een stijging van 6 procent ten opzichte van 2023. Het ging onder meer om heftige voorvallen, zoals de gijzeling in Ede vorig jaar. De dader was volgens de rechtbank verminderd toerekeningsvatbaar en volgens een psycholoog en een psychiater bleek dat de actie een schreeuw om hulp was.
"In dergelijke acute situaties, wanneer de veiligheid van mensen in het geding is, is het onze taak om op te treden", aldus politiechef Martin Sitalsing. "Maar in veel gevallen hebben de mensen waar wij komen behoefte aan hulp of zorg." In die situaties, bijvoorbeeld wanneer iemand schreeuwend over straat loopt of met spullen gooit, is tussenkomst van de politie "vaak niet de meest effectieve".
"Er moet daarom veel meer aandacht uitgaan naar hulp en zorg zodat we dergelijke situaties kunnen voorkomen", zegt Sitalsing. De politie vindt dat het aan de Rijksoverheid is om hier "absolute prioriteit aan te geven en voldoende geld voor uit te trekken".
Meer uit Binnenland
PHILIPSBURG (ANP) - Luc Mercelina, minister-president van Sint Maarten, heeft de regering van Nederland gefeliciteerd met de succesvolle totstandkoming van een nieuwe regering onder leiding van minister-president Rob Jetten. Mercelina zegt uit te kijken naar samenwerking met de regering van minister-president Jetten in een geest van wederzijds respect en gedeelde verantwoordelijkheid.
29 minuten geledenHILVERSUM (ANP) - De Nederlandse tv-kijker heeft de uitzendingen rond de Olympische Winterspelen van Milaan-Cortina 2026 goed weten te vinden. Dat meldt de NOS, waar het mondiale sportevenement de afgelopen weken te volgen was.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Ex-advocaat Inez Weski en haar advocaten hebben maandag in een extra ingelaste zitting in haar strafzaak opnieuw gevraagd om extra onderzoek naar de detentieomstandigheden van Weski na haar arrestatie. Weski (71) wordt verdacht van deelname aan de criminele organisatie van haar voormalige cliënt Ridouan Taghi.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie mag Richard R., alias Rico de Chileen, vervolgen voor het voorbereiden van liquidaties. Dat is de uitkomst van een procedure in het geboorteland van R., Chili. Zijn advocaat bevestigt maandag berichtgeving hierover van De Telegraaf.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De jaarlijkse paddentrek gaat van start. Dat schrijft RAVON (Reptielen Amfibieën Vissen Onderzoek Nederland) op zijn website. In heel Nederland trekken de komende tijd amfibieën naar het water om zich voort te planten.
4 uur geledenASSEN (ANP) - De politierechter in Assen heeft activist Jan H. (54) een celstraf van zes weken opgelegd, waarvan een maand voorwaardelijk, voor het oproepen tot grenscontroles door burgers. Deze controles hebben daarna ook daadwerkelijk plaatsgevonden. "Ik vind dat u hier over de grens bent gegaan", zei de rechter.
6 uur geledenASSEN (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft maandag 45 dagen cel geëist, waarvan dertig voorwaardelijk, tegen activist Jan H. (54) omdat hij in juni op zijn Facebookpagina zou hebben opgeroepen tot grenscontroles door burgers. Ook eiste justitie een verbod op het plaatsen van berichten op Facebook en WhatsApp in groepen met meer dan tien deelnemers.
6 uur geleden